Ismét elégett nyolc gólya
Nyolc gólya pusztult el a napokban a Szatymaz és Balástya közötti villamoshálózati szakaszon elektromos áramütés következtében. Egy példányt, amely túlélte az áramütést, a Szegedi Vadasparkba szállítottak a természetvédelmi szakemberek, ahol a park állatorvosai vették kezelésbe.
A Csongrád megyei település külterületén a középfeszültségű vezetékszakaszt 2005-ben építette az áramszolgáltató vállalat. Az ilyen jellegű, új vezetékszakaszokon általában már rutinszerűen kihelyezik az úgynevezett madárvédő szigetelőpapucsot, valamint az átkötéseknél burkolt, azaz szigetelt vezetékeket alkalmaznak. Ezen a szakaszon azonban az átkötések csupasz vezetékkel készültek, és a szigetelőpapucsok kihelyezése sem volt teljes körű, így szinte biztos, hogy a rájuk telepedő nagy testű madarak áramütést szenvednek.
Csak a vezetéksor kezdetén álló transzformátor-oszlop alatt négy elpusztult gólyát talált a terület hivatásos vadásza és természetvédelmi őre, összesen pedig nyolc madár pusztult el a napokban. A gólyák Magyarországon fokozottan védettek, pénzben kifejezett értékük 100 000 forint példányonként.
A gólyafiókák augusztusban hagyják el véglegesen a fészkeiket. Ilyenkor csapatokba verődnek, majd a hónap második felében elindulnak dél-afrikai telelőterületük felé. A frissen kirepült, tapasztalatlan madarakat gyakran éri áramütés az út során. A körülbelül 5000 páros hazai állomány évente mintegy 10 ezer fiókát repít ki, ebből az első hetekben, még mielőtt útnak indulnának, több száz elpusztul.
A Madártani Egyesület felmérései alapján a pusztulások 94 százalékát áramütés vagy vezetéknek repülés okozza. Különösen veszélyesek a középfeszültségű (10-20 kilovoltos) oszlopok. Ezek madárbarát kialakítása csak az utóbbi években indult el széles körben, de a régebben kihelyezett szerkezetek még hosszú évekig veszélyeztethetik a védett sasokat, ölyveket, vércséket, gólyákat és szalakótákat.
Kapcsolódó cikkünk:
Forrás: MME