Ízületi bántalom kínozta a Temzén kimúlt cetet

Az idén januárban a Temzébe tévedt kacsafejű csőröscet súlyos ízületi gyulladásban szenvedett, állítják a tudósok a maradványok tüzetes vizsgálata után.
A londoni Természettudományi Múzeum szakértői szerint a 11 éves északi kacsafejű csőröscet erős nyaki fájdalom kínozhatta. Az 5, 85 méter hosszú, majdnem 4 tonnás cet először január 20-án bukkant föl, miután utat tévesztve fölúszott a Temzén. Egy nappal később elpusztult, miközben a megmentésével próbálkozók igyekeztek mélyebb vízbe szállítani.
A szakemberek szerint a cet minden valószínűség szerint nyugat felé igyekezett, az Atlanti-óceánba, ahol mélytengeri kalmárokból álló, bőséges lakoma várta volna, de rossz helyen fordult el, és így a London szívében lévő Chelsea-hídnál kötött ki.
Fájó ízületek
A Természettudományi Múzeum kurátora, Richard Sabin vizsgálta az elmúlt nyolc hónapban a cet konzervált csontjait. Az eredményekből arra következtetett, hogy az állatot gyakori, súlyos fájdalom gyötörte.
„Gödrös kopást találtunk az atlasz-csigolyán, amely a gerincoszlopot a koponyához kapcsolja. Ez annak a degeneratív ízületi megbetegedésnek a jele, amelyet emberekben ízületi gyulladásnak (arthritis) neveznek. A mélyre merülő cetek csontváza igen nagy megterhelésnek van kitéve” – nyilatkozta Sabin a hírügynökségeknek.
Az állat boncolását végző szakemberek arról számoltak be, hogy a cet ki volt száradva, és majdnem egy hete éhezett. A megszokott kalmár lakoma nélkül képtelen volt visszaszerezni testének normális víztartalmát.
A múzeum egyelőre a dél-londoni raktárában tárolja a cet csontjait. A közönség még nem láthatja a csontvázat, de a világ minden tájáról származó tudósoknak lehetővé teszik, hogy tanulmányozzák a maradványokat. A különböző egyetemek részéről akkora az érdeklődés, hogy 12 hónapra előre betelt a várólista.
Kapcsolódó cikkeink: