Fotókiállítás nyílik a Dráváról Pécsett

Dráva - A forrástól a Dunáig címmel fotókiállítás nyílik a Dráváról, pénteken a WWF Magyarország és a Pécsi Állatkert rendezésében.
A Pécsi Állatkert Terráriumában 2006. szeptember 8. és október 1. között tekinthetők meg a folyó természeti értékeit és az azokat fenyegető veszélyeket bemutató légifotók, valamint a Dráva Szövetség felvételei.
A Dráva Európa azon kevés folyóinak egyike, amelynek nagy része még természetes állapotban maradt, nem szabályozták, nem szorították gátak közé. Szabadon kanyarog, zátonyokat épít, partot rombol, árterén holtágak, értékes rétek, puha- és keményfaligetek terülnek el.
A Dráva és az általa táplált területek 150 növénytársulásnak és mintegy 4500 állatfajnak biztosítanak élőhelyet, amelyekből 300 állat- és megközelítően 100 növényfaj védett. Számos ritkaság él itt, például az a tegzes faj (Plathyphylax frauenfeldi), amelynek stabil populációja az egész világon csak a Dráván található meg. Magyarországon csak e folyó kavicszátonyain fészkel a kis csér (Sterna albifrons). Rajtuk kívül olyan értékes, védett állatfajok megtalálták életfeltételeiket a Dráván, mint a fekete gólya (Ciconia nigra), a réti sas (Haliaetus albicilla), a vidra (Lutra lutra) és a vadmacska (Felis sylvestris).
A meder területén történő kotrás és a kavicskitermelés nem csak közvetlenül a zátony élővilágának megsemmisítésével és a folyó természetes dinamikájának megbontásával jár, hanem komoly hatásai vannak a környező területekre is.
A kitermelés okozta medermélyítés ugyanis talajvízszint csökkenést okoz, amely az ártéri erdők és a kapcsolódó vizes élőhelyek kiszáradásához, az ott élő állat- és növényfajok pusztulásához vezethet. A mezőgazdasági területek és a települések ugyancsak megérzik a talajvíz csökkenés káros következményeit.
Forrás:WWF Magyarország >>