Rozmárfotó a nyerő
Kiosztották a világ egyik legrangosabb természetfotó pályázatának, a Shell az Év Természetfotósa – 2006 (Shell Wildlife Photographer of the Year – 2006) díjait. A díjazottak között négy magyar fotós is szerepel.
A BBC Wildlife Magazine és a londoni Természettudományi Múzeum által szervezett, a Shell cég által szponzorált pályázatra 18000 pályamű érkezett 55 országból.
A rendezők számos kategóriában osztottak ki díjakat, és számunkra külön öröm, hogy két magyar fényképész is ott található a nyertesek között.
Az abszolút kategória győztese a felnőtteknél Göran Ehlmé svéd természetfotós és -filmes lett, aki a BBC híres A kék bolygó és Bolygónk a Föld sorozatában, valamint sok National Geographic tévéfilm készítésében is közreműködött. Képének címe: Az üledék szörnye.
A Grönland északkeleti partjainál készített fotón a tengerfenéken kagylókkal táplálkozó rozmár pofája látható, amint kibukkan az általa felkavart iszapfelhőből. A fénykép sorsának külön pikantériája, hogy a fotós digitális fényképezőgéppel készítette a képsorozatot, és éppen kitörölte a memóriakártyáról a gyengén sikerült, fölöslegesnek ítélt képeket, amikor ehhez a fotóhoz érkezett. „Az ujjam már a törlés gombon volt ennél a képnél is, amikor észrevettem valami különöset” – mesélte a fotós a BBC Newsnak.
Göran Ehlmé majdnem egy évtizedet töltött a rozmárok viselkedésének megfigyelésével, és annak kikísérletezésével, hogyan kerülhet közel hozzájuk anélkül, hogy megtámadnák. A 1, 5 tonnás szörnyeteg rendkívül veszélyes lehet, ha fenyegetve érzi magát, és agyarával még egy jegesmedvét is halálra sebezhet.
Junior nyertes
Az ifjúsági abszolút kategória győztese a 17 éves egyesült államokbeli Rick Stanley lett A dilemma című képével. A képet a Dominikai Köztársaságban készítette egy expedíción. A fotón egy zöld szőlősikló által megragadott szerencsétlen hispaniolai levelibéka látható.
„Lefényképeztem a drámát, amint a béka előttem himbálózott, de a barátom, Rubio képtelen volt megállni, hogy ne segítsen az áldozatnak, és kicsit megpiszkálta a kígyót, amely azonnal leejtette az ennivalóját és elsiklott az ágak között.”
A béka, amelyre nem hatott a kígyó gyenge mérge, boldogan elugrált.
A kép azért kapta A dilemma címet, mert Rick az eset után eltűnődött azon, vajon morálisan nem lett volna-e helyesebb hagyni, hogy a kígyó elfogyassza megszolgált ebédjét.
Magyar győztesek
A felnőttek között Dombovári Tibor nyerte az állatportrék kategóriát a Nagy barrakuda című képével. A Miskolcon élő alkotó a világ egyik legismertebb vízalatti természetfotósa, 2002-ben Magyarországon az Év Természetfotósa lett.
A barrakuda nem mindenki számára vonzó ragadozó, de amikor Tibor megpillantotta, nem habozott fölkapni a sűrített levegős palackot és a nagylátószögű objektívet, és beugrott a vízbe. „Kölcsönösen kíváncsiak voltunk és majdnem két órán át úszkáltunk egymás körül.”
Szerencsére a barrakuda vérszomjas külleme ellenére ritkán támad emberre, ha nem ingerlik, így Tibor is ép bőrrel és sok jó képpel úszta meg a kalandot.
A felnőttek között a madár kategóriában kiemelt díjat kapott Máté Bence Pusztaszeren készült gémek fotójával.
A juniorok 11–14 éves csoportjában Kovács Péter győzött Pörgő vörösbegy című fotójával. Az Alföld perzselő nyári forróságában a madarak lázasan keresgélik a megmaradt vízfoltokat. Péter is egy ilyen kis tavacskánál alakította ki leshelyét, és több órás türelmes várakozásának eredményeként kapta le ezt a szinte a semmiből hirtelen ott termett, és lázas fürdőzésbe kezdő madárkát.
Ugyancsak a 11-14 évesek között Imre Adrien második helyezett lett, Norvégiában készített bájos lunda fotójával.
Kapcsolódó linkek: