Fotó a négyúszójú delfinről
A megszokott egy helyett két pár úszóval rendelkező delfint fogtak a japán partok közelében. A kutatók szerint az állat megerősíti azt a tézist, amely szerint a tengeri emlősök valamikor a szárazföldön éltek és négy lábon jártak.
Olyan delfinekkel és bálnákkal már korábban is találkoztak halászok és kutatók, amelyeknek a szokásos két úszójukon kívül a faroktő közelében is voltak úszószerű apró kinövéseik, de ez az első olyan példány, amelynek testén a négy úszó két párba rendeződve, szimmetrikusan helyezkedik el – jelentette be vasárnap Hajasi Kacuki, a japán Taidzsi Cetmúzeum vezetője.
A delfint október végén Japán nyugati partjainál élve fogták ki a halászok. Látva az állat különös úszóit, értesítették a múzeumot. A három méter hosszú, körülbelül ötéves palackorrú delfinnek két, emberi kéz nagyságú „plusz” úszója van.
Az őslénytani leletek alapján a paleontológusok feltételezik, hogy a delfinek és más cetek mintegy 50 millió évvel ezelőtt négylábú szárazföldi lények voltak. Később vízi életmódra tértek át, és hátsó lábukra többé nem volt szükségük. A bálna- és delfinmagzatoknál szintén megfigyelhető hátsó úszószerű kinövés, ám ez születésükre eltűnik.
„Úgy vélem, hogy ez a két (hátsó) úszó abból a korból átöröklött maradvány lehet, amikor a mai delfinek ősrégi elődei még a szárazföldön éltek. Példa nélkül álló felfedezéssel van dolgunk” – jelentette ki vasárnap sajtóértekezleten Oszumi Szeidzsi, a tokiói bálnakutató intézet munkatársa.
A kutatók egyelőre nem tudják, hogy a delfin hátsó úszóit használja-e manőverezéshez.