Homoszexuális állatok a nagyközönség előtt
A másik hím uszonyán lovagló kardszárnyú delfinektől a nemi szervüket egymáshoz dörzsölő nőstény törpecsimpánzokig, az állatvilág mindenféle életstílust tolerál. Az oslói egyetem Természettudományi Múzeuma a közelmúltban nyitotta meg kiállítását „Természetellenes?” címmel, ahol 51 olyan állatfajt mutatnak be, amelyeknél előfordul a homoszexualitás. Ez a világ első ilyen témájú tárlata.
„A homoszexualitást több mint 1500 fajban figyelték meg, és közülük 500-nál részletesen leírták a jelenséget” – nyilatkozta a LiveScience internetes portálnak Petter Bockman, a kiállítás szervezője. A homoszexualitás fogalmát azonban ritkán vitatják meg a tudományos közösségben, és gyakran elutasítják mint természetellenes dolgot, mivel haszontalannak tűnik a fajfenntartás mindenek előtti célját tekintve.
Azonban nem mindig a fajfenntartás a végső cél, mivel sok állat, köztük az ember is, többször bocsátkozik szexuális tevékenységbe, mint ahányszor a szaporodás szempontjából szükséges lenne. Ilyenkor óhatatlanul adódik a feltételezés, hogy csupán az élvezetért kerül sor a nemi érintkezésre.
Egyesek viszont azzal érvelnek, hogy a homoszexuális kapcsolatoknak jelentősebb természeti okuk van a puszta örömszerzésnél: nevezetesen evolúciós haszonnal járnak. Az azonos ivarú állatok közti közösülés szövetség kötésre és védelemre is felhasználható. Olyan helyzetekben, amikor egy faj biszexuális, a homoszexuális kapcsolatok lehetővé teszik az állatnak, hogy csatlakozzék egy csoporthoz.
„A törpecsimpánzok vagy bonobók között például a szigorúan heteroszexuális egyedek képtelenek lennének barátságokat kialakítani a csapatban, és így sosem szaporodhatnának” – nyilatkozta Bockman a LiveScience-nek. – „Egyes, egész életre szóló párkapcsolatot kötő madárfajoknál homoszexuális párok nevelik a fiókákat. Ha tojók, akkor egy hím termékenyíti meg a tojásaikat, ha hímek, akkor egy magános nőstény párzik velük és lerakja a tojásait a hímek fészkébe.”
A feketehattyú-családoknak csaknem a negyedében homoszexuális szülők nevelik föl az utódokat. A hímek alkotta párok néha párzanak egy tojóval azért, hogy legyen fiókájuk. Miután a tojó lerakta a tojást, a hímek elkergetik, kotlanak a tojáson, és maguk gondoskodnak a családról.
A „homoszexualitás” és a „heteroszexualitás” fogalmát az állatvilágban nem észlelhető társadalmi kötöttségek határozzák meg. Ráadásul rengeteg állatfaj hermafrodita, sok tengeri fajnak egyáltalán nincs szexuális élete, csupán csak beleengedik petéiket vagy ondójukat a tengerbe. Egyes élőlények ivartalanul szaporodnak, egy gekkófaj nőstényei meg egyenesen klónozzák magukat.
Több más összetett problémához hasonlóan az állati homoszexualitás felderítése is kihívást jelentő, kevéssé értett terület. Sok tanár szégyenlősen hallgat a témáról, számos tudós pedig nem is akar bekapcsolódni ilyen jellegű kutatásokba.
„Természetellenes?” A kiállítás célja – többek közt –, hogy ráébressze a látogatókat, mennyire tudománytalan ez az álláspont.