Raktárbázis helyett sztyepprezervátumot az Érd-Tétényi platón!

A WWF Magyarországon először kezdeményezi egy önkormányzati rendelet felülvizsgálatát. Így próbál megmenteni egy egyedülálló, sziklagyepeknek és más növényritkaságoknak otthont adó területet.
Törökbálint önkormányzata az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi területekről szóló kormányrendeletet megsértve tette lehetővé az Érd-Tétényi plató gazdasági-kereskedelmi hasznosítását, veszélybe sodorva a védett természeti értékeket. A WWF csütörtöki beadványában kérte a Pest Megyei Közigazgatási Hivataltól a rendelet törvényességi felülvizsgálatát.
Az Érd-Tétényi platón a nemzeti és az európai uniós természeti vagyon részét képező sajátos és egyedi képződmények – sziklagyepek és védett fajok – találhatóak, melyek megőrzése közösségi érdek. Előfordul itt számos védett növény – egyes árvalányhajfajok, a tavaszi hérics és az apró nőszirom -, éppúgy, mint védett rovarfajaink, a magyar futrinka és a magyar tarsza.
A törökbálinti önkormányzat rendelete a szabályozási terv módosításával engedélyezi a beépítést és gazdasági-kereskedelmi célú használatot az egykoron katonai célokat szolgáló területen, amely néhány éve egy befektető csoport tulajdonába került.
A törvénysértés egyértelmű, egy 2004. évi kormányrendelet ugyanis a területet a Natura 2000 hálózat részévé teszi, ahol ilyen tevékenység nem folytatható. A WWF szerint az építési munkák a közvetlen területfoglalás (épületek, burkolt felszínek), valamint az időszakos munkaterületek (depóniák, feltáró utak) miatt az értékes gyepterület és a védett fajok teljes és végleges megsemmisülését okozza.
“Ezen a területen sztyepprezervátumot kellene létrehozni, nem raktárbázist.” – tiltakozik a beépítés ellen Figeczky Gábor, a WWF Magyarország természetvédelmi igazgatója.
Forrás: WWF Magyarország >>