A vonzó hímek több fiút nemzenek
Spanyol kutatók kimutatták, hogy a domináns gímszarvasok több hímnemű utódot nemzenek, míg a kevésbé jó adottságú bikák a legtöbbször lányos apák.
Az ibériai gímszarvasokról ismert, hogy a tehénnek a populáción belül elfoglalt helyzete, rangja befolyásolja kicsinye nemét. A domináns nőstények inkább hím, az alárendeltek inkább nőstény utódoknak adnak életet.
Felmerült egy olyan lehetőség is, hogy nemcsak a tehén, hanem a bika rangja is kihathat az utód nemére. A madridi Természettudományi Múzeum munkatársai Monserrat Gomendio vezetésével e felvetés helytállóságát vizsgálták.
A vadászidény során kilőtt gímszarvasbikák heréit haláluk után pár órán belül eltávolították – ekkor a hímivarsejtek minősége még olyan, mint az élő állatban –, megvizsgálták az ondósejtek minőségét, majd fogságban tartott nőstények megtermékenyítésére használták fel.
Az egyes hímek termékenyítőképessége, azaz az egy bika által megtermékenyített tehenek aránya 24 és 70 százalék között változott. Az utódarány 72 százalék hím és 75 százalék nőstény között alakult. A kutatók megfigyelték, hogy a legtermékenyebb bikák nemzették a legtöbb hím utódot.
A főnök fia
Ennek hátterében az állhat, hogy a sikeres, domináns bikák jó génjeiket hasonló tulajdonságú bikák létrehozásához adják tovább, melyek nagy eséllyel képesek lesznek továbbörökíteni azokat. A legtermékenyebb bikák agancsa jellemzően nagyobb, tekintélyesebb, mint a kevésbé termékenyeké, ami vonzó a tehenek és félelmet keltő a többi bika számára. Így jó társadalmi pozíciót biztosít viselője számára.
Egyelőre nem ismert, milyen mechanizmussal befolyásolja utódai nemét a szarvasbika. Elképzelhető, hogy a domináns bikák több Y-kromoszóma tartalmú hímivarsejtet termelnek, vagy az egyik vagy másik nemi kromoszómát hordozó sejtek elpusztulnak a dominancia függvényében. Lehetséges, hogy a kevésbé termékeny bikák Y-kromoszómái olyan mutációt hordoznak, ami meggátolja a hímutód létrehozásáért felelős ivarsejtek termékenyítőképességét. A kutatócsoport ezt kívánja vizsgálni a továbbiakban.
Érdekes, hogy nemcsak a szarvas, hanem az ember is befolyásolja utódja nemét. Régi, tudományosan is igazolt tény, hogy békés, nyugodt körülmények között több fiú születik, míg természeti és egyéb katasztrófák esetén, rossz családi körülmények között a lányok aránya nagyobb.