Még ne etessük a kerti madarakat!

Legtöbben késztetést érzünk arra, hogy etetéssel megkönnyítsük a kis szárnyasok sorsát. Azonban nem mindegy, hogy hogyan és milyen módon tesszük ezt, mert a jó szándék is vezethet színes vendégeink pusztulásához. Az etetést az első nagy fagyok beállta, és a tartós hóborítás előtt nem szabad elkezdeni!
A cinegék, erdei pintyek, rigók, vörösbegyek és még néhány madárfaj nem vonulnak délre, hanem nálunk töltik a telet. Ilyenkor szorgalmasan tisztogatják a fákat, elfogyasztják a rovarpetéket és bábokat, megeszik a téli álmot alvó kártevőket. Lecsipegetik a növények bogyóit, magvait. Ám ha zúzmara és hó fedi be a tájat, nem férnek az eleségükhöz, legyengülhetnek és elpusztulhatnak.
Sok embernek megesik a szíve a didergő madarak láttán. Amikor a meleg szobából kitekintünk a hófödte kertre, szánakozva figyeljük a fázó, élelem után kutató madarakat.
Legtöbben késztetést érzünk arra, hogy etetéssel megkönnyítsük a kis szárnyasok sorsát. Azonban nem mindegy, hogy hogyan és milyen módon tesszük ezt, mert a jó szándék is vezethet színes vendégeink pusztulásához.
Akkor kell elkezdeni az etetést, ha beálltak az első nagy fagyok, illetve ha hó fedi be a tájat! Ha már elkezdtük az etetést, ügyeljünk arra, hogy az folyamatos legyen! Ne hagyjuk cserben barátainkat, mert ezzel halálukat okozhatjuk!
Mivel etessünk?
A cinegék kedvelik az olajos magvakat (napraforgó, fél dió, kendermag, köles) és a szalonnát (a füstöletlen, fűszermentes szalonna a legjobb).
A rigók szívesen fogyasztanak gyümölcsöket: almát, körtét. Karácsonykor gyakran rádöbbennek a háziasszonyok, hogy a mazsolájuk megkukacosodott. Ezt ne a szemétbe, hanem az etetőkbe tegyük, ami ízletes, energiában gazdag csemege a madarak számára.
Ha valakinek több ideje van, készíthet madárkalácsot. Olvasztott marhafaggyúba a fent említett magvakat szórja, ez megdermedve megakadályozza a magvak szétszóródását, a faggyú pedig még táplálóbbá teszi az eleséget. Ne rakjunk ki kenyeret, mert ez a gyomorban bedagad, amitől a madarak elpusztulnak.
Hogyan helyezzük el a madáretetőt?
Mindenképpen szem előtt kel tartani a madarak biztonságát! Ügyeljünk arra, hogy a macskák ne érjék el az etetőt! Műanyag flakonokat ne használjunk etetőként, mert ezeknek az éles pereme megvághatja az apró lábakat.
Jó, ha fedett, szélárnyékos az etető, így a hó nem takarja be az élelmet.
Ha valaki nem készít etetőt, megteszi az is, hogy zsinórra felfűzi a szalonnát, madárkalácsot, gyümölcsöket és ezt akasztja ki. Ennek himbálózása még inkább felhívja a szén- és kékcinegék figyelmét.
Tudnunk kell azonban, hogy a madáretetésnek ez a formája természetvédelmi szempontból nem indokolt, azonban óriási szerepe lehet abban, hogy gyermekeinket a természet szeretetére neveljük.
A legtöbben az etetésnek ezt a módját ismerik, azonban a természetvédelemben másfajta etetést is alkalmaznak. Ezek a nagyközönség számára kevésbé ismertek, de annál fontosabbak fajvédelem szempontjából.
A Nemzeti Parkokban a ragadozókat hússal, belsőségekkel etetik. Ezzel a fokozottan védett sasoknak akarnak kedvezni, de természetesen más madarak (pl. hollók, ölyvek, héják) is meglátogatják a „terülj-terülj asztalkát”.
Az egymillió forint eszmei értékkel bíró túzoknak repcetáblákat vetnek, és aratatlanul hagyják, vagy magvakat helyeznek ki. Ezzel megakadályozzák, hogy ínséges időkben a mediterrán területre kóboroljanak, ugyanis ez az intenzív vadászat miatt veszélyes vállalkozás számukra.
Ha a fent leírt dolgokat betartjuk, biztosak lehetünk abban, hogy jó szándékunkkal nem ártunk szárnyas kosztosainknak.
Az E-misszió Egyesület madáretetéssel kapcsolatos programjai a téli időszakban:
Forrás:E-misszió Egyesület
Kapcsolódó cikkeink: