A garnélarák hím sajátos havi ciklusa

A hím garnélák sajátos "menstruációs" ciklussal rendelkeznek: a vedléssel összefüggésben a régi spermát periodikusan új helyettesíti - állapították meg izraeli kutatók.
Megfigyelték, hogy a sósvízi garnélák spermiuma, amely szabad szemmel is látható az állat áttetsző testében, az idő múlásával egyre sötétebb lesz, és röviddel a garnéla vedlése előtt kiürül, mintha lejárt volna a szavatossága. Ezt követően néhány napon belül a garnélák új spermiumot termelnek – írta Smuel Parnesz, a Ben-Gurion Egyetem professzora.
A white shrimpnek is nevezett garnélák hímjei spermacsomagokkal termékenyítik meg a nőstényeket és miután a garnélák viszonylag átlátszóak, a tudósok a spermacsomagok színváltozását 32 héten keresztül könnyen megfigyelhették. Így láthatták azt is, hogyan termelődnek újra és ürülnek ki a sejtek.
A folyamatot hormonok irányítják, a vedlés előtt 12 órával eltűnnek a spermacsomagok, majd egy nappal a vedlés befejezése után megjelennek az újak. Eddig egyetlen más lénynél sem találtak olyan jelenséget, hogy a spermák “szavatossága” lejár, és a megtermékenyítő anyag ciklikusan megújul.
Ugyanakkor az izraeli tudósok megállapították azt is, hogy ez a fajta “menstruációs” ciklus előfordulhat más hím állatoknál is, csak a kutatók erre nem fordítottak eddig különösebb figyelmet – olvasható a wissenshaft.de német tudományos portálon.