Több mint félszáz új fajra bukkantak Borneón
Az elmúlt év során német kutatók 52 új fajt fedeztek fel Borneón. A világ harmadik legnagyobb szigete az elmúlt évtized adatai alapján már korábban a világranglista élére került, hiszen tíz év alatt több mint 300 új fajt "mutatott fel".
Az új „szerzemények” között szerepel a világ második legkisebb gerincese is, egy alig pár milliméteres hal. A pontyfélékhez tartozó új faj már nevet is kapott: Paedocypris micromegethes.
A borneói meglepetésekhez hozzátartozik még többek között egy világító szemű levelibékafaj, valamint egy erősen előreálló fogú apró termetű harcsa, amely a hasán lévő tapadókorongokkal képes a vízben lévő sziklához tapadni, és úgy várni áldozatára.
Közel egy év alatt, 2005. júliusa és 2006. szeptembere között összesen 52 új növény- és állatfajt találtak itt a WWF természetvédelmi szervezet kutatói. Ezzel az elmúlt évtizedben, a szigeten felfedezett új fajok száma meghaladja a háromszázat.
Az újonnan talált fajok között van többek között 30 eddig ismeretlen halfaj, két békafaj, több gyömbérfaj valamint három fásszárú. Az élőlények többsége Borneó középső területéről egy 220 ezer négyzetkilométer kiterjedésű, esőerdővel borított hegyvidékről származik.
Fotó: Maurice Kottelat
„Az új felfedezések azt mutatják, hogy Borneó az orangutánokon, orrszarvúakon és az elefántokon kívül még tartogat meglepetéseket” – mondta Stefan Ziegler, a WWF Németország szakértője.
A mostani eredmények is bizonyítják, hogy a három ország – Indonézia, Brunei és Malajzia – területén fekvő sziget nem csak méretét, de fajgazdagságát tekintve is a világelsők között van. Ennek köszönhetően a jövőben a kutatók várhatóan további új fajokra bukkannak.
Ugyanakkor a szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy ezt a sokféleséget erősen veszélyezteti a gyors ütemű erdőirtás. A legális és illegális fakitermelés egyrészt a faipari alapanyag-ellátást, valamint új mezőgazdasági ültetvények létrehozását szolgálja. A WWF becslései szerint Indonéziában az éves fakitermelés területe 1996 óta kétmillió hektárra nőtt.
Kapcsolódó cikkeink: