Feloldották a kaviár exportjának tilalmát
Az ENSZ feloldotta a kaviárra vonatkozó exporttilalmat. Úgy tűnik a legnagyobb veszélyt továbbra sem a legális, hanem az illegális halászat jelenti, ugyanis a kaviár legfőbb „forrásának” számító tokfélék állománya továbbra is drasztikusan csökken.
A korlátozás egy évig volt érvényben, és csak a bizonyítottan tenyésztett állományból származó tokfélékből kinyert kaviár exportját engedélyezték.
A szigorításra tavaly azért került sor, mert a kaviár nagymértékű illegális gyűjtése miatt a tokfélék (Acipenseridae) állománya drasztikusan visszaesett.
A jelenség leginkább a Kaszpi-tenger állományát sújtotta, hiszen ez adja a világ „kaviártermelésének” 90 százalékát. Hasonlóan veszélyeztetett viszont a Fekete-tengerben, valamint az Amur és a Duna alsó szakaszán élő állomány is.
A tavalyi intézkedés elsősorban a legnagyobb exportőröket: Iránt, Oroszországot, Kazahsztánt, Azerbajdzsánt, Kínát és a kelet-európai országokat érintette. Habár a tokfélék állománya szakértők szerint tovább csökken, idén mégis feloldották az exporttilalmat, mert úgy tűnik az önmagában nem sokat javított a helyzeten.
Az ENSZ CITES irodája által közzétett kvóták szerint az öt ország összesen 96 tonna kaviárt „termelhet ki” 2007-ben. Ez az érték 15 százalékkal alacsonyabb mint a 2005. évi – írja a BBC News.
A legnagyobb veszélyt az illegális halászat jelenti
„A tavalyi döntés egyes fajoknál az állomány stabilizálódását eredményezte, ugyanakkor több tokféle állománya tovább csökkent” – mondta Willem Wijnstekers a CITES vezetője. Ez rámutat arra, hogy hiába a legális tevékenység szabályozása, ha az illegális kaviár kitermelés legalább akkora mértékű, mint az engedélyezett.
A hivatalos kvóta fokozatos csökkenése, ugyanakkor a főleg nyugat-európai piacon növekvő kereslet ez iránt a nem éppen olcsó csemege iránt, sokakat illegális halászatra késztet, hiszen egy kiló kaviár mintegy 7130 eurót hoz a konyhára. Becslések szerint az 1990-es évek óta a kaviár miatti túlhalászás következtében a tokfélék állománya mintegy 70 százalékkal csökkent az említett országokban.
Kapcsolódó cikkeink: