Nem mindegy, hova hullik a fenyőtű
Bár sokan január 6-ig várnak a karácsonyfa díszeinek leszedésével, mások már előbb meg akarnak szabadulni a tűleveleit hullató fától, de nem mindegy, hova hullik a fenyőtű, mert sok növény sem szereti.
A díszektől, szaloncukor-papíroktól megtisztított fenyőt az udvaron rázással meg kell szabadítani a tűlevelektől. Ezt érdemes egy nagy darab fólia fölött végezni, mert sok növény nem szereti a tűlevél gyantatartalmát.
Ugyanakkor az erikák, csarabok, havasszépék és áfonyabokrok tövéhez nyugodtan szórhatók. Mivel azonban a fenyőhulladékot gyantatartalma miatt a földigiliszták sem kedvelik, mindenhova csak mértékkel szórjuk.
A fenyőtűket jobb összeseperni, mert ahol a fenyőtű összegyűlik, ott nem terem meg semmi – tartja a régi hagyomány. A lekopaszított fát rá kell bízni a szemetesekre, akik összegyűjtik és elszállítják. Erdőben, vagy erdő szélén eldobni csúnya látvány és nincs is értelme.
A gyökeres fenyőnek más a sorsa. Hűvös helyen meg kell várni, míg felenged a fagyott talaj. Az 1×1 méteres gödröt jó minőségű termőtalajjal vagy humusztrágyával kell feljavítani, gyökérrel együtt belehelyezni és alaposan megöntözni. A következő karácsonyon is óvatosan ki lehet emelni gyökérrel együtt, de ezt egy fával csak háromszor lehet megtenni.