Illegális kávéültetvények egy szumátrai nemzeti parkban
A Bukit Barisan Selatan (BBS) természetvédelmi terület az egyik utolsó menedéke számos veszélyeztetett délkelet-ázsiai fajnak. Úgy tűnik nem sokáig, ugyanis az Európa, az Egyesült Államok és Japán piacait kiszolgáló kávéültetvények rohamosan terjeszkednek a védett területen - szögezte a WWF egy a napokban megjelent tanulmánya.
Az elvben védett BBS területén találhatók Szumátra utolsó vadon élő tigrisei, elefántjai és orrszarvúi, ám ez a térség az illegális kávéültetvények terjeszkedése miatt „szamárbőrként” zsugorodik – szögezte le a WWF indonéziai szakértője, Nazir Foead.
Ezen a védett területen él a szumátrai tigris teljes állományának tíz százaléka, mintegy 40 egyed; közely 500 szumátrai elefánt (a teljes állomány negyede) és 60-80 szumátrai orrszarvú.
A rezervátumnak már több mint 20 százalékát, több mint 45 ezer hektárt alakítottak át kávétermelésre, szögezte le WWF, műholdfelvételekkel, valamint kávétermelőkkel- és kereskedőkkel folytatott interjúkkal bizonyítva állítását. A dzsungel eredeti lakóinak java már elhagyta ezt a körzetet – szögezte le a környezetvédő szervezet.
Indonézia a robusta instant kávé második legnagyobb exportőre, termelésének több mint fele a dél-szumátrai Lampung kikötőjéből kerül külföldre, amely közvetlenül a BBS mellett található.
Valahányszor nő a kávé világpiaci ára, ugrásszerűen gyarapodik a Lampung kikötőjéből exportált kávé mennyisége: ez 216 ezer tonna volt 2003-ban, 283 ezer tonna 2004-ben és 335 ezer tonna 2005-ben.
A Lampungban bevásárló kávéforgalmazók között van a brit ED and F Man, az olasz Lavazza és a német Neumann Kaffee Gruppe is. A WWF elismeri, hogy a külföldi cégek nem feltétlenül vannak tudatában az Indonéziában beszerzett kávé illegális eredetének, de azt kéri tőlük, ne is vásároljanak ebben az országban. A Lavazza, a Nestlé és a Kraft már tett erre vonatkozó ígéretet.
Kapcsolódó cikkeink: