Ősi cápafaj akadt lencsevégre
Ritka cápafajról sikerült videofelvételt készítenie egy japán kutatócsoportnak. A cápa több mint 600 méteres mélységben él, így nem csoda, ha ritkán kerül élve emberi szem elé.
A Tokiótól délre, Sizuokában lévő Avashima Tengeri Park kutatóit január 21-én, vasárnap értesítette egy halász, hogy egy különös kinézetű, éles fogazatú, angolnaszerű állatot vett észre a partközeli vizekben.
Miután a kutatóknak is sikerült megpillantaniuk a 1, 6 méter hosszú állatot, kiderült, hogy egy ritka cápafajról, a galléroscápáról (Chlamydoselachus anguineus) van szó.
A főleg más cápákkal és tintahalakkal táplálkozó galléroscápát gyakran nevezik élő kövületnek, ugyanis igen ősi fajról van szó, amely nagyon keveset változott a földtörténet során.
A nőstény állatot a kutatók egy medencébe szállították, ahol kamerás megfigyelés alatt tartva vizsgálták mozgását.
„Ez a felvétel nagyon értékes, ugyanis ritkán lehet mozgóképet készíteni erről a fajról, hiszen élete nagy részét 600-1000 méteres mélységben, a tengerben tölti, ahová az ember nemigen merészkedik le. Most valószínűleg azért jött a felszín közelébe, mert beteg és legyengült” – nyilatkozta a tengeri park egyik szakértője a Reuters hírügynökségnek.
Az állat pár órával a kifogása után elpusztult.