Meghökkentő terv az orrszarvúak megmentésére

A budapesti állatkertben világra jött orrszarvúbébi méltán keltett világszenzációt. A mesterséges megtermékenyítés sikerén felbuzdulva német zoológusok nagy terveket kovácsolnak: így kívánják megmenteni a kipusztulástól a szélesszájú orrszarvú északi alfaját.
A Föld második legnagyobb testű szárazföldi állatának számító szélesszájú orrszarvúnak két alfaja van. A budapesti állatkertben élő Lulu és Easy Boy a déli szélesszájú orrszarvúak (Ceratotherium simum simum) közé tartozik, ebből az alfajból 450 példány él a világ állatkertjeiben, és körülbelül tízezer egyed természetes körülmények között.
Északi szélesszájú orrszarvúból (Ceratotherium simum cottoni) azonban állatkerti körülmények között csupán tíz, a szabad természetben pedig még további öt-tíz egyed található. A tíz fogságban élő egyedből ráadásul csak négy a nőstény, és közülük is csupán egy csehországi példánynak van peteérése.
A Lulu mesterséges megtermékenyítésében is vezető szerepet vállaló Thomas Hildebrandt német zoológus, a berlini Leibniz Zoológiai Intézet munkatársa ezért úgy véli, hogy a cseh állattól petesejteket kell levenni, amelyeket kaliforniai hímek spermájával termékenyítene meg. Hildebrandt az embriók kihordását „béranyákra”, mégpedig a déli alfaj egyedeire bízná.
Az északi szélesszájú orrszarvú valaha Északnyugat-Uganda, Dél-Csád, Délnyugat-Szudán és Északkelet-Kongó füves pusztáin élt. 1970-ben a vadon élő állomány még 500 egyed körül volt, az orvvadászat következtében azonban, mára számuk tíz körülire csökkent. Az utolsó populáció a Kongói Demokratikus Köztársaságban a Garamba Nemzeti Parkban él.
Az orrszarvúak fogságban ritkán szaporodnak. A budapesti állatkert két rinója, Lulu és Easyboy is testvérként él egymás mellett, eszükbe sem jutott a párosodás. Ezért kellett Lulut mesterséges úton megtermékenyíteni a hím állattól levett spermával.