Védetté vált a világ legnagyobb esőerdője

A múlt héten Brunei, Indonézia és Malajzia természetvédelmi egyezményt írt alá arról, hogy megőrizzék „Borneó Szívét”, a Föld legnagyobb összefüggő trópusi esőerdejét.
A három ország nyilatkozatában arra tett ígéretet, hogy megőrzi és fenntarthatóan kezeli a világ egyik legértékesebb élőhelyét. Borneón található a Föld legnagyobb összefüggő trópusi esőerdeje, amely a sziget egyharmadát foglalja el, hozzávetőlegesen 22 millió hektárnyi területen.
A három dél-kelet ázsiai ország miniszterei által aláírt „Borneó Szíve Nyilatkozat” (Heart of Borneo Declaration) az utolsó mentőöv a sziget esőerdeje számára, melyeket az olajpálma-ültetvények telepítése, az erdőirtás és az erdőtüzek veszélyeztetnek. 1996 óta évente átlagosan 2 millió hektárral nőtt az erdőirtás mértéke Indonéziában, és napjainkra Borneó őserdővel borított területeinek mindössze a fele maradt fenn.
A sziget 13 emlősfajnak, 150 hüllő és kétéltű fajnak, több mint 350 madárfajnak és körülbelül 15 000 növényfajnak ad otthont, további új, eddig felfedezetlen fajok mellett. Csupán tavaly több mint 50 új fajt fedeztek fel ezen a területen. Az esőerdők olyan ritka és kihaló félben lévő fajok számára nyújtanak otthont, mint az orangután, a szarvascsőrű madár vagy a koboldmaki.
A Borneó Szíve Egyezmény hivatalosan átírja a világ legnagyobb olajpálma-ültetvényének terveit Indonézia és Malajzia hegyvidéki határain, Kalimantanban (Borneó indonéz részén). A kínai befektetők által támogatott projekt következtében 1, 8 millió hektáron kellett volna letarolni az esőerdőt.
Kapcsolódó cikkünk: