64 órás utazás egy orrszarvú partnernőért

Repülő, komp, teherautó – mindezeket ki kellett próbálnia annak az Egyesült Államokból Szumátrára érkező orrszarvúnak, amelynek nem kis feladata van: esélyt adni az alig 300 egyedet számláló faj fennmaradására.
Az Ohio állambeli Cincinnati állatkertjéből több ezer kilométert és majdnem három napot utazott Andalas, a fogságban nevelt szumátrai orrszarvú, míg új otthonába érkezett. Kedden Jakartából Szumátrára szállították, ahol egy természetvédelmi területen szabadon engedik, hogy párosodhasson a két fiatal vadon élő nősténnyel. A kutatók remélik, hogy hamarosan kis orrszarvúakkal gazdagodik a Way Kambas Nemzeti Park.
A szumátrai orrszarvú a legkisebb orrszarvúfaj, magassága 1-1, 5 méter, tömege mintegy 700 kilogramm. Ma már csak közel 300 példány él Malajzia és Indonézia erdeiben. Így nem csoda, hogy a faj felkerült a fokozottan veszélyeztetett fajok listájára.
A rájuk leselkedő legfőbb veszélyt az orvvadászat, és az élőhelyük pusztulása jelenti, az esőerdőket ugyanis jól jövedelmező olajpálma-ültetvényekké alakítják.
Szakértők szerint a faj egyedszámának el kellene érnie legalább a 2500-at ahhoz, hogy ne fenyegesse a közvetlen kihalás veszélye. Ez pedig a jelenlegi egyedszám több mint nyolcszorosát jelenti.
Mivel a szumátrai orrszarvú fogságban csak ritkán szaporodik, nagy eseménynek számított, amikor 2001-ben az amerikai Cincinnati állatkertjében napvilágot látott Andalas. Ő volt ugyanis sok évtized után az első fogságban születetett szumátrai orrszarvú.
Andalas 10 hónapos korában
„Nehéz ennyi év fogság után szabadon engedni, de megkönnyíti a döntést az a tudat, hogy ezzel a lépéssel, ha csak kis mértékben is, de talán sikerül hozzájárulni a faj megmentéséhez” – mondta Terri Roth, az állatkert igazgatóhelyettese.
Kapcsolódó cikkeink: