Szegfű védelmi program a Duna-Tisza közén

Az Európai Unió támogatásával több mint 400 millió forint összköltségű természetvédelmi program indul a Duna-Tisza közén, amelynek célja a kizárólag Magyarországon található tartós szegfű természetes állapotához hasonló élőhelyeinek helyreállítása és védelme – jelentette be Mile Orsolya, a program vezetője kedden Kecskeméten.
A Természet Házában tartott tájékoztatón a programvezető elmondta, hogy a legmagasabb védelmi kategóriába tartozó tartós szegfű elsősorban az élőhelyvesztés miatt szorul aktív védelemre. Ismertette, hogy adataik szerint 14 ezer körüli egyed található a Kiskunsági- és a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén.
A különleges, és csak a Duna-Tisza közén található tartós szegfű védelmére indított program 407 millió forintos költségvetésének 75 százalékát az Európai Unió LIFE Natura elnevezésű természetvédelmi forrása biztosítja.
A programban a két nemzeti park mellett részt vesz a Szegedi Egyetem Fűvészkertje és Kiskunmajsa város önkormányzata is. Szegeden az eredeti termőhelyről származó magokból 15 ezer szegfűpalántát nevelnek, és ezeket a növény termőhelyeire telepítik vissza.
Mile Orsolya beszámolt arról, hogy a program keretében a természetes élőhelyről, a Homokhátság területéről kiszorítják az Észak-Amerikából behurcolt, agresszíven terjedő selyemkórót; a sűrűn telepített akácot és feketefenyőt pedig kivágják és fehér nyárfára cserélik, amelyekből idővel – az élőhely természetes állapotára jellemző – tisztásokkal szabdalt nyárfaligeteket alakítanak ki.
A program keretében a Kiskunmajsától a Pest megyei Csévharasztig terjedő térségben 70 hektár erdőt vágnak ki. A programvezető felhívta a figyelmet arra, hogy noha Magyarország alig egy százaléka a kontinens területének, de a 93 ezer négyzetkilométeren több mint 2.200 növényfaj él, közöttük sok bennszülött faj, mint amilyen az élénk rózsaszínű tartós szegfű.