A madármaffia bosszúja

A fészekparazita gulyajáró ádáz bosszút áll mindazokon a madarakon, melyek nem hajlandók kikölteni és felnevelni a fészekbe csempészett utódait.
A fészekparazita madarak úgy spórolnak időt és energiát, hogy tojásaikat más madarak fészkébe rejtik, és rájuk bízzák a költés valamint a nevelés feladatát. Hazánkban a legismertebb fészekparazita a kakukk. Az Egyesült Államokban a különböző gulyajárók (Molothrus fajok) fordulnak elő nagy számban mások fészke körül.
A barnafejű gulyajáró több mint száz madárfaj, köztük poszáták, tangarafélék és lombgébicsfélék fészkébe költözteti tojásait. Régóta kutatják, vajon miért hagyják ezek a befogadó madarak „bepalizni” magukat, miért nem szabadulnak meg az idegen tojástól.
Floridai kutatók legújabb eredményei szerint a válasz részben a megfélemlítésben rejlik. A madárökológusok Jeff Hoover vezetésével négy költési időszakon keresztül figyelték meg a poszátafélék alcsaládjába tartozó protonotárius madár (Protonotaria citrea) fészkeit. Összesen 182 ragadozóbiztos fészek vett részt a vizsgálatban.
A kutatók az esetek egy részében aktívan beavatkoztak az események alakulásába. Több alkalommal eltávolították a gulyajáró becsempészett tojását a fészekből. Ekkor jött a haddelhadd! Amikor a gulyajáró tojó észlelte, hogy tojása eltűnt, az esetek 56 százalékában bosszút állt a gondatlan poszátán, és szétdúlta a fészkét. Ha a tojás nem tűnt el, csak az esetek hat százalékában érte támadás a fészket.
Egy másik érdekes, agresszív magatartás is szemet szúrt a kutatóknak. Több ízben megfigyelték, hogy a gulyajáró minden előzmény, azaz tojásának becsempészése nélkül szétdúlja egy poszáta fészkét. Ezután a hontalanná vált poszáta kénytelen új fészket építeni. Mindeközben a gulyajáró szaporodási ritmusát úgy alakítja, hogy mire elkészül a fészek, éppen lerakja tojásait – bele a vadonatúj poszátalakba.