A darázspók erényöve

A darázspók hímje sajátos módon előzi meg párja hűtlenkedését: párzás után dugót hagy a nőstény ivarnyílásában.
Német kutatók fölfedezték, hogy a darázspók (Argiope bruennichi) és néhány közeli rokon faj hímje párzás után bennhagyja ivarszervének végét a nőstény ivarnyílásában, s ezzel hatékonyan megakadályozza, hogy az utána párosodni próbáló hímek megtermékenyítsék nőstényt.
Ez a viselkedés ugyan használhatatlanná teszi a hím párzószervét is, de ennek nincs sok jelentősége. E pókok nőstényei ugyanis párzás után gyakran megtámadják és megeszik a hímeket, ha azoknak nem sikerül időben elmenekülniük, nyilatkozta a nemzetközi hírügynökségeknek Gabriele Uhl, a Bonni Egyetemről.
Uhl kollégája, a jelenleg a Hamburgi Egyetemen dolgozó Stefan Nessler kísérletet állított össze, hogy meghatározza a hím viselkedésének előnyeit. Vajon az apaságról hivatott gondoskodni vagy életmentő manőver, esetleg mindkettő?
Az eredmény azt mutatta, hogy a párzószerv végének letörése egyáltalán nem befolyásolta a hímek túlélési arányát, viszont jelentős hatást gyakorolt a nőstények valamennyi további párzási kísérletére. Amikor az ivarnyílás be volt dugaszolva, a közösülési próbálkozás csak nyolc másodpercig tartott. Normális esetben a hím pókok kétszer ennyi ideig kopulálnak.
„Az eredmények azt mutatják, hogy az eltömítés legalábbis gátolja a párzást” – jelentette ki Nessler egy közleményben. – „Az előzetes morfológiai vizsgálatok szerint a leválasztott vég oly biztosan elzárja az ivarnyílást, hogy valószínűleg jórészt megakadályozza a további pókok spermájának bejutását.”
A megfigyelésekről írt beszámoló a Behavioral Ecology folyóirat január-februári számában olvasható.