Csillagvirág-számlálás a Sóstói-erdőben

2007-ben az E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület és az Ifjú Botanikusok Baráti Körének tagjai és önkéntesei ötödik alkalommal mérték fel a védett ligeti csillagvirág (Scilla vindobonensis) állományát a Sóstói-erdőben.
A megyében mindössze két helyen előforduló ritka növényfaj legnagyobb állományában sajnos pár éve komoly pusztítást végzett egy tarvágás és az erdőfelújítással járó talajmunkák.
A természetvédők 2003 óta évente tőszámlálást végeznek, és figyelemmel kísérik, hogy a levágott erdő helyén telepített állományban képes-e életben maradni a Sóstói-erdő legkorábban nyíló védett növényfaja.
Ebben az évben március 9-én került sor a tőszámlálásra. Az erdőtelepítés területén ezúttal 658 tő csillagvirágot találtak. (Összehasonlításképpen: 2003-ban 220, 2004-ben 282, 2005-ben 476, 2006-ban pedig 407 tőre bukkantak). Az adatok reménykeltők, a fokozatosan záródó faállomány alatt a faj állománya stabilizálódni látszik. (A természetvédők számlálást végeztek egy közeli, érintetlen erdőrészletben is. Itt 1632 tő csillagvirágot találtak az idén, ami nagyjából kétszerese az előző négy év adatainak.)
A Csillagvirág-felmérés része annak az immár öt éve folyó természetvédelmi feltáró-munkának, amelynek célja, hogy a Sóstói-erdőnek – amely az Európai Unió által is védett Natura 2000 területek közé tartozik – minél több természeti értékét meg tudják őrizni a jövő nemzedékei számára.
Forrás: E-misszió >>