Óriási mikrohullámú sütő a gigászkalmárnak
A tudósok szerint valószínűleg egy ipari méretű mikrohullámú sütőt kell használni annak a hatalmas kalmárnak a kiolvasztásához, amelyet a múlt hónapban fogtak az Antarktiszon.
A gigászkalmárt lefagyasztva tartják február óta, amikor is egy új-zélandi halászhajó kifogta a mély antarktiszi vizeken. A tudósok szeretnék megőrizni az egyedülálló példányt a részletesebb tanulmányozáshoz. Ehhez azonban ki kell olvasztani. A fél tonnás monstrumot azonban igen nehéz úgy kiolvasztani, hogy egyes részei ne rothadjanak meg, mielőtt más részei kiengednének.
Steve O’Shea kalmárszakértő a nemzetközi hírügynökségeknek úgy nyilatkozott, hogy a kalmár a Mesonychoteuthis hamiltoni fajhoz tartozik, 10 méter hosszú és 495 kilogramm tömegű. A tudós elmondta, hogy szobahőmérsékleten napokig tartana a hatalmas puhatestű kiolvasztása, ami elkerülhetetlenül azzal járna, hogy a külső részei elbomlanának mire a közepe kiengedne.
O’Shea szerint számításba jöhet egy hatalmas mikrohullámú sütő alkalmazása. A faanyagok kezelésére használnak ilyen jellegű mikrohullámú berendezéseket az iparban, és az állat valószínűleg beleférne egy ilyenbe.
Véletlen fogás
A halászok patagóniai fogasra (Dissostichus eleginoides) halásztak az antarktiszi mély vizeken, amikor a gigászkalmárt – amely szintén erre a halra vadászik – elfogták. Két órán át tartott, mire sikerült fölhúzniuk a hajóra a hatalmas élőlényt. Ezután az állatot lefagyasztották a hajó rakterében, és visszavitték Új-Zélandra, hogy a tudósok megvizsgálhassák. A szakértők szerint a valaha kifogott óriás- és gigászkalmárok közül messze ez a legnagyobb példány. A belőle készült rántott kalamájókarikák akkorák lennének, mint egy traktorkerék.
A kalmárt jelenleg Wellingtonban, az Új-Zélandi Múzeumban (Museum of New Zealand, Te Papa Tongarewa) tárolják, Wellingtonban. A múzeum szakemberei remélik, hogy sikerül tartósítani és kiállítani a különleges állatot, és közben a tudósok is tanulmányozhatnák a szervezetét.