Egy kihaló faj újabb egyede lett az orvvadászok áldozata

Oroszországban orvvadász áldozata lett egy nőstény amuri leopárd. Az alfaj helyzetéről napokban megjelent átfogó tanulmány szerint a vadon élő állomány nagysága már csak 25-34 egyedre tehető, és ebből csupán hét a nőstény.
Az orrvadászok által most lelőtt állat 35 kilogrammos volt, és az oroszországi Barszovij vadvédelmi rezervátum területén találtak rá április 20-án. A helyzetet súlyosbítja, hogy egy egészséges, termékeny korban lévő nőstény leopárdról van szó.
Az amuri leopárd (Panthera pardus orientalis) egykor Oroszország távol-keleti területein, a Koreai-félszigeten és Kína északkeleti területein élt. Az élőhely feldarabolódása és a vadászat miatt viszont mára drasztikusan lecsökkent az egyedszáma.
Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány szerint, melyet többek között a WWF, az Orosz Tudományos Akadémia és az amerikai Wildlife Conservation Society természetvédelmi szervezet szakértői készítettek, az amuri leopárd egyedszáma már csak 25-34 között van, vagyis nem éri el a fennmaradáshoz szükséges minimális százas egyedszámot.
A szakértői felmérés szerint már csak hét nőstény maradt. „A most talált elejtett nősténnyel tovább csökken az esélye, hogy visszahozzuk a világ legritkább nagymacskáját a kihalás széléről” – nyilatkozta Darron Collins, a WWF amuri leopárd-védelmi programjának vezetője a National Geographic amerikai internetes kiadásának.
„Már korábban is voltak időszakok, amikor az állomány mérete nagyon kicsi volt, de ennyire drasztikus csökkenésnek még nem voltunk tanúi” – tette hozzá a szakértő. Bár a védelmi munkálatokba mindhárom ország (Oroszország, Kína és Észak-Korea) bekapcsolódott, hathatós eredmények eléréséhez határozott lépésre van szükség: mégpedig egy határokon átnyúló természetvédelmi terület kialakítására.
Oleg Mitvol, az orosz természeti erőforrások minisztériumának vezető munkatársa egy sajtótájékoztatón elmondta, céljuk, hogy a leopárd élőhelyét jelentő jelenlegi három védett területet egy nagy rezervátummá olvasszák össze.
A pozitív lépések mellett Oroszország kedvezőtlen lépéseket is fontolgat ez ügyben. Az igazságügyi minisztérium ugyanis meg akarja fosztani a vadőröket attól a joguktól, hogy elfoghassanak és letartóztathassanak orvvadászokat. Ez pedig tovább gyengítené a faj védelmét.
Kína pedig elhatározta, hogy feloldja a leopárdok és a tigrisek kereskedelmére vonatkozó tiltást. A távolkeleti gyógyászatban ugyanis előszeretettel alkalmaznak (részben) ezekből az állatokból készült termékeket.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a természetvédő szervezeteknek és a kutatóknak az észak-koreai hatóságokkal minimális a kapcsolatuk, ezzel az országgal a legkevésbé hatékony az együttműködés.