Malaca van a fővárosi állatkertnek!

Az egzotikus, sokszor veszélyeztetett vadállatok mellett a háziállatok is jól szaporodnak a Budapesti Állatkertben. Jó példa erre a Parasztudvarban látható mangalica anyakoca, aki éppen öt kismalacot nevel.
Nemcsak a ritka majmok, az orrszarvúak és a tevék szaporítása terén áll jól az Állatkert: nincs hiány a zsírsertésekben sem! Ica, az állatkerti parasztudvar mangalica kocája ugyanis öt helyes kismalacot nevel immár hetek óta. A malackák még április 4-én láttak napvilágot, és azóta is szépen fejlődnek. A kismalacok – ahogy a sertéseknél szokás – mintegy 114 napos vemhesség (ahogy az állattenyésztésben tanítják, három hónap, három hét és három nap) elteltével születtek meg. Jelenleg a napjuk nagy része – az anyaállattal együtt – szunyókálással telik, bár ezt természetesen gyakori evés is megszakítja.
A sertések szaporítása természetesen nem nevezhető egyedülálló, vagy különleges szakmai eredménynek, és természetvédelmi szempontból sincs kimondott jelentősége. Ugyanakkor a fővárosi állatkert fontosnak tartja, hogy háziállatokat is bemutasson, illetve rendszeres szaporulattal is fokozza az érdeklődést ezen állatok iránt. A tapasztalatok szerint ugyanis a városi emberek nem ismerik igazán a tradicionális háziállatokat sem, így azok ugyanúgy egzotikumnak számítanak, mint az Állatkert idegen égtájakról való lakói. Ma már a világ szinte valamennyi komoly állatkertjében tartanak háziállatokat is. E kertek közül egyébként éppen a budapesti volt az első, amely háziállat bemutatót létesített, még 1912-ben, az akkori igazgató, Lendl Adolf kezdeményezésére.
Egyébként a kismalacok mellett más kisállatok is láthatók a Parasztudvarban, illetve a vele szomszédos Állatsimogatóban. A kecskéknél az elmúlt hetekben húsznál is több gida született, de több bárányt is láthatnak a látogatók. Panni, a magyartarka tehén is egy üszőborjúval osztja meg istállóját, és az elkövetkező hetekben várhatóan egy csikós kanca is érkezik majd a parasztudvari karámba.
![]() |
| ![]() |
Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert >>