Internetes enciklopédia a Földön élő összes fajról
Nemzetközi összefogással kutatók egy internetes adatbázisban kívánják elérhetővé tenni a Földön élő mintegy kétmillió faj adatait. A gazdag hang és képanyaggal ellátott online adatbázis tíz éven belül készülhet el.
Az elkövetkező tíz év során internetes adatbázis készül a jelenleg ismert mintegy 1, 8 millió fajról. Szakértők becslései szerint ez még tovább bővülhet az eddig még le nem írt mintegy 10-100 millió fajjal. Az Élet enciklopédiája (Encyclopedia of Life) nevet viselő program keretében az egyes fajok bemutatását nem csak képes és szöveges elemek segítik, hanem videofelvételek, hanganyagok és különböző szemléltető ábrák is.
A világ számos pontján történtek már kezdeményezések arra vonatkozólag, hogy interneten katalogizálják az élővilágot, a mostani viszont jelentős továbblépés ezekhez képest. „Itt ugyanis nem csak név szerinti katalogizálásról, de hatalmas információs anyag hozzáadásáról van szó” – mondta Frank Bisby, egy már működő, közel egy millió fajt tartalmazó internetes katalógus (Catalogue of Life) vezetője.
Az Élet enciklopédiája program az amerikai Smithsonian Institution, a Field Museum, a Harvard University, a Marine Biological Laboratory, a Biodiversity Heritage Library és a Missouri Botanical Garden összefogásával indul. Nemrégiben az Atlas of Living Australia, Ausztrália élővilágát bemutató internetes enciklopédia tulajdonosai jelezték, hogy ők is be kívánnak kapcsolódni a programba.
Edward O. Wilson, a Harvard University munkatársa, aki egyben az ötlet egyik szülőatyja, a Nature című szaklapnak elmondta, hogy ez a program hatalmas áttörést jelent a tudomány és az ismeretterjesztés szempontjából, hiszen a honlapon minden eddig felhalmozott tudásanyagot összegyűjtenek, és ez könnyen elérhető lesz bárki számára.
A szervezők reményei szerint habár az egész világra kiterjedő megmozdulásról van szó, nem lesz nehéz rávenni az érintett egyetemek, kutatóintézetek szakembereit, hogy részt vegyenek a programban, és „beadják” tudásukat, vagy esetleg már meglévő hasonló adatbázisukat a „közösbe”.
Az adatbázis összeállítása 100 millió dollárba kerül. Először főleg az állatok, a növények és a gombák kerülnének fel, majd idővel bővítenék az alacsonyabb rendű fajokkal is. Idővel az angol mellett más nyelveken is feldolgoznák az adatbázis anyagát. Egyelőre még nem tisztázott, hogy miből finanszírozzák az adatbázis hosszú távú fenntartását, frissítését. Bisby elmondta, hogy a Catalogue of Life esetében fajonként 2-4 dollárt tesz ki az oldal éves fenntartási költsége. Mivel az Élet enciklopédiája esetében jóval több fajról van szó, a fenntartási költség is várhatóan magasabb lesz.
Linkajánló: