A kékúszójú tonhalért szállt vízre a Greenpeace

A Greenpeace Rainbow Warrior nevű zászlóshajója Málta partjainál bontott vitorlát, hogy a tengeri élőhelyek globális védelméért szálljon síkra.
A Rainbow Warrior a máltai La Valettától indult útjára, amely során a Földközi-tenger déli részén található kékúszójú tonhal populációk kizsákmányolását fogja megfigyelni és dokumentálni. A nemzetközi környezetvédő szervezet a halászat azonnali beszüntetését követeli egy olyan nemzetközi védelmi hálózat létrehozásán keresztül, amely megvédené a tengeri ökoszisztémát, és időt adna a kimerült halállomány regenerálódására.
Az Atlanti Tonhalfajok Nemzetközi Védelmi Tanácsának (ICCAT) tagországainak tavaly nem sikerült elfogadni a tonhal fajok megmentésére alkotott programot, kockáztatva a populációk összeomlását, különösképpen a Földközi-tenger régiójában folytatott nagymértékű illegális halászat miatt. A Tanács saját kutatási eredményeinek ellenére, amelyek évi legfeljebb 15.000 tonnát engedélyeznének kifogásra, és ez által lehetővé tennék a populációk regenerálódását, 2007 évre 29.500 tonna halászatát tették lehetővé.
Az utolsó egészséges kékúszójú tonhal élőhelyek egyike a Földközi régióban, Líbiától északra található. Az elkövetkezendő hetekben több mint 200 kerítőhálós halászhajó tartózkodhat a térségben, amelyek együttvéve 35.000 tonna kékúszójú tonhal kifogására alkalmasak.
A Greenpeace megfigyelései szerint a Spanyolországtól délre és Marokkótól északra található területeken a csapdás halászat eredménye ebben az évben mindössze 20 százaléka a 2006 azonos időszakáig elérteknek. A 2006-os év eredménye eleve rossznak számított. Ezzel a hagyományos módszerrel évek óta egyre kisebb méretű tonhalakat fognak; ami szintén azt sejteti, hogy e fajok eltűnőben vannak a Földközi-tengerből.
„A kékúszójú tonhal halászata teljesen kontrollálatlan. A kormányok bebizonyították, hogy képtelenek garantálni e fajoknak a fenntartható halászatát, ami pedig a térség ökoszisztémájának valamint gazdaságának és kultúrájának szempontjából alapvető fontosságú lenne. Minden halászflottát azonnal vissza kellene hívni a kikötőkbe, különben ez lesz az utolsó tonhal halászat a Földközi tengeren” – nyilatkozta a spanyol Greenpeace egyik munkatársa.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági szervezetének adatai szerint a kereskedelmileg értékes halállomány több mint háromnegyedét kifogták már. Világviszonylatban a nagyméretű ragadozóhalak, mint például a tőkehal, tonhal és kardhal 90 százaléka eltűnt a tengerekből.
A Greenpeace egy olyan globális védelmi rendszerért kampányol, amely a világ óceánjainak 40 százalékát fedi le, és a tengeri élővilág széles körű védelmét, valamint a halállomány egészségének helyreállítását teszi lehetővé. Európában a Greenpeace azt követeli, hogy az EU tagállamok ennek a globális hálózatnak a létrehozását foglalják bele egy új tengeri törvénybe, a Tengeri Stratégiai Direktívába. Ennek a kampánynak a részeként a Greenpeace egy másik hajója, az Arctic Sunrise az Északi-tengeren száll szembe a tőkehalra halászó hajókkal. Eközben a Rainbow Warrior a tonhal halászhajókkal küzd a Földközi-tengeren.
Forrás: Greenpeace >>
Linkajánló: