Túlélő elefántcsorda a titkos szigeten

Állatvédők több száz túlélő elefántra bukkantak a dél-szudáni mocsárvidék egyik fátlan szigetén.
“Egy ködfelhőből egyszercsak agyarasok tömege bukkant elő, csakúgy mint a Jurassic-parkban” – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Tom Catterson, egy Dél-Szudánban amerikai támogatással működő környezetvédelmi program vezetője.
A természetvédők a sziget helyét titokban tartják, nehogy orvvadászok próbáljanak végezni a szudáni polgárháború két évtizedét túlélő állatokkal. A mocsárvidék korántsem kedvező környezet az elefántok számára, de ebben a térségben legalább nem vadásztak rájuk az elefántcsont-kereskededők emberei.
A Nílus a sík Sudd-vidéken számtalan ágra bomlik, az ember számára jóformán lakhatatlan mocsárvidéket alakítva ki, amelyben szúnyogok felhői gomolyognak és krokodilok nyüzsögnek – az elefántok számára azonban ez is jobb volt, mint a különböző polgárháborús övezetek. A szudáni polgárháború következtében emberek és állatok tömegei hagyták el otthonukat.
2005-ben hivatalosan békeegyezmény született, amely fél-autonóm státust biztosított Dél-Szudánnak, de a térségben továbbra sem fékezték meg az orvvadászatot, igen sok ember rendelkezik fegyverrel. Bár az elefántcsont-kivitel tilos, az ország fővárosában, Khartoumban a híres Omdurman piacon nem nehéz hozzájutni.
Hivatalosan ötéves vadászati tilalom van érvényben, hogy lehetővé tegyék a megfogyatkozott állatállomány pótlását. A természetvédők ugyanakkor csak most kezdik felmérni az állatállományban keletkezett kárt. A Sudd mocsárvidék számos hal, madár, kétéltű és hüllőfajnak is otthont ad.
A környezetvédők lehetségesnek tartják, hogy a “titkos szigeten” felfedezett elefántcsorda nem az egyedüli, amely túlélte a polgárháborút. Mindazonáltal új veszély is fenyegeti az állatokat: két olajtársaság kutatási engedélyt kapott a dél-szudáni hatóságoktól Sudd térségében, ami kiszámíthatatlan következményekkel járhat a mocsárvidékre – és az ott lévő állatokra is.