Lesse meg Ön is a mókusokat!

A gödöllői Szent István Egyetem berkeiben működő Tölgy Természetvédelmi Egyesület „Mókusleső” programja igyekszik a lakosság minél szélesebb körét bevonva adatokat gyűjteni a közönséges mókus elterjedéséről és néhány alapvető ökológiai jellemzőjéről.
Mivel a mókus jellegzetes megjelenésű és viselkedésű faj, a laikusok számára is jól felismerhető, a hazai fauna más képviselőitől jól megkülönböztethető. Ehhez hozzájárul még nappali aktivitása, télen is aktív életmódja, jellegzetes rágásnyomai, a hozzá fűződő pozitív érzelmek, azaz a nagyközönség általi monitorozásra optimális állat. Mindezek ellenére egész a legutóbbi időkig alig tudtunk valamit a faj magyarországi elterjedéséről és ökológiájáról.
A helyzetet gyökeresen megváltoztatta a Tölgy Természetvédelmi Egyesület korábbi, 2002-2004 között, szintén „Mókusleső” címen végrehajtott felmérése, amelynek során nyomtatott adatlapokat küldtek szét, amelyeket aztán postai úton juttatták vissza a megfigyelők. Ily módon jóval több, mint félezer megfigyelő adatait sikerült összegyűjtenünk. Ezeket a szakirodalmi és gyűjteményi adatokkal kiegészítve és feldolgozva sikerült elkészíteni a mind a mai napig legteljesebb felmérést a közönséges mókus hazai elterjedéséről és alapvető ökológiai viszonyairól (Bősze Szilvia 2004).
Az akkori felmérés során azonban előálltak úgynevezett „adathiányos” területek, nevezetesen az Őrség, a Kiskunság és a Tiszántúl, ahonnan nagyon kevés, vagy semmilyen adatot nem sikerült beszerezni, ugyanakkor feltételezhető, hogy az állat ezeken a területeken is jelen van. Jelentős változások álltak be továbbá többek között az internetpenetrációban, a lakosság és az iskolák internethozzáférésében és számítógép-ellátottságában, megjelent és széles körben elterjedt a GPS-technológia használata. Mindezek lehetővé teszik, hogy a jelenlegi „Mókusleső” program néhány innovatív elem bevezetésével fusson.
Az egyesület a mostani program során arra kéri és bíztatja a felmérés iránt érdeklődőket, hogy keressék fel honlapjukat a www.mokusleso.net címen, ahol megtalálhatják online adatlapjukat, melyen – aki tudja – a GPS adatokat is feltüntetheti. Az adatokat természetesen továbbra is az ország egész területéről örömmel fogadják, de különösen nagy segítséget jelentenének az Őrség, a Kiskunság, illetve a Tiszántúl területéről származó megfigyelések. Az adatlap kitöltése nem igényel többet néhány percnél. A honlapon a mókusokkal kapcsolatban számos érdekesség is található.