19. századi fegyvert találtak egy bálnában
Az alaszkai partok mentén múlt hónapban kifogott 50 tonnás grönlandi bálna nyakában beágyazódott fegyvertöredékre bukkantak. Ez azt bizonyítja, hogy több mint egy évszázada már túlélt egy hasonló vadászatot.
A bálna zsírjába mélyen befúródva egy 9 centiméteres, nyíl alakú lövedékre akadtak, amelyből a kutatók kikövetkeztethették a bálna korát: az állat 115–130 éves lehetett.
„Semmilyen más leletnek nincs ekkora pontossága” – mondta John Bockstoce, a New Bedford-i Bálnavadászati Múzeum segédkurátora. Egy bálna korát ugyanis nehéz meghatározni, többnyire a szemlencse aminosavai alapján becsülik meg. Ritka, ha száz évesnél idősebb cetre bukkannak, bár a szakértők szerint a legidősebb példány kora megközelítette a 200 évet.
A most talált robbanószigony-darabot, – amely a bálna nyaka és lapockája közötti csontrészbe fúródott –, feltehetőleg a Massachusetts délkeleti partvidékén található New Bedfordban gyártották, amely akkoriban jelentős bálnavadászati központ volt. A szigonytípust 1879-ben szabadalmaztatták.
Minden valószínűség szerint egy nagy horderejű, megtámasztható puskából lőtték ki 1890 táján. A kis fémkúpot robbanóanyaggal töltötték meg és késleltető gyutaccsal szerelték föl, így a bálnába fúródás után pár másodperccel robbant föl. A robbanószerrel töltött szigony feladata az volt, hogy azonnal megölje a bálnát, így akadályozza meg az elmenekülését.
A most talált eszköz fölrobbant és megsebesítette a bálnát, de a sérülés nem volt halálos. Nem valószínű, hogy különösebben zavarta, ha további száz évet élt, vélekedik a New Bedford-i Bálnavadászati Múzeum munkatársa.
A 15 méter hosszú hím bálna akkor pusztult el, amikor hasonló robbanó lövedékkel találták el a múlt hónapban. A korábbi lövedék maradványát akkor találták meg a hájrétege alatt, amikor a vadászok láncfűrésszel fölaprították, hogy könnyebben hazaszállíthassák a zsákmányt.
„Bálnákban szokatlan ilyen régi dolgokat találni, és a lövedék alakjából rögtön tudtam, hogy ez elég idős példány” – mondta Craig George vadbiológus, akit a lelet megtalálása után a helyszínre hívtak. A szigonyhegyen jellegzetes bevéséseket találtak: az alaszkai vadászok hagyományosan így jelezték a bálna tulajdonjogát.
A bálnavadászat mindig fontos élelemforrást jelentett az alaszkai lakosok számára, és jelenleg a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság ellenőrzése alatt áll. Az Alaszkai Eszkimó Bálnavadászati Bizottság számára 255 bálna elejtését engedélyezték az elkövetkezendő öt évre. Ezen a mennyiségen 10 falu osztozik.
A szigonytöredéket az elemzés után az Inupiat Örökségi Központban állítják ki az alaszkai Barrow-ban.