Továbbra sem lehet tigrissel kereskedni

Véget ért a veszélyeztetett fajok kereskedelmével foglalkozó 14. CITES világkonferencia, amelynek egyes döntéseit örömmel fogadta a WWF és a TRAFFIC, ám úgy véli, vannak elszalasztott lehetőségek.
“Bizonyos tekintetben sikeresnek mondhatjuk a konferenciát, mert kulcsfontosságú döntések születtek az európai angolna, a fűrészhalak, az elefántok és a tigrisek érdekében. Ám számos, kereskedelmi mennyiségben exportált faj védelmére nem tették meg a szükséges lépéseket a tagországok” – olvasható a Traffic sajtóanyagában.
Az említésre érdemes természetvédelmi sikerek közül kiemelkedő a tigrisfarmok ellen, konszenzussal elfogadott határozat: elvetették azt a javaslatot, hogy fogságban szaporított tigrisek testrészei kereskedelmi forgalomba kerülhessenek. A világ egyértelműen arra szólítja fel Kínát, hogy ne engedélyezze újra a tigris testrészekkel folytatott belkereskedelmet, hiszen ezzel az intézkedéssel jelentősen hozzájárul a vadon élő tigrisek védelméhez.
Az idén is központi témák között szerepeltek az afrikai elefántok és az elefántcsont kereskedelem, amely témában végül kompromisszumos megoldás született és korlátozott kereskedelmet engedélyeznek.
Pozitív lépés az Európai Unió részéről annak bejelentése, hogy Végrehajtási Akciótervet fogadtak el a veszélyeztetett fajokkal folytatott illegális kereskedelem megfékezésére és a származási országok természetvédelmi munkájának támogatására. Ugyanakkor a két szervezet arra is figyelmeztetett, hogy a CITES Egyezmény végrehajtása világszerte pénzhiányban szenved, és az aláíró országok nem tudják finanszírozni a betartatását. A fajok CITES függelékekre való felkerülése csak az első lépés. Az erős politikai akarat és a jogszabályok megfelelő végrehajtása alapozhatja meg a hozott döntések sikerét.
Háttérinformáció:
A TRAFFIC, a veszélyeztetett fajokkal folytatott kereskedelmet ellenőrző hálózat célja biztosítani, hogy a vadon élő növények és állatok kereskedelme ne jelentsen veszélyt fennmaradásukra. A TRAFFIC a WWF és az IUCN közös programja.
A www.eu-wildlifetrade.org weboldalon naprakész információk találhatók 20 EU tagállam nyelvén (magyarul is) a veszélyeztetett fajok kereskedelmének különböző uniós vonatkozásairól.
A CITES egy nemzetközi természetvédelmi egyezmény, amely a vadon élő veszélyeztetett fajok világszintű kereskedelmét szabályozza. Az idei világtalálkozón a kormányok megvitatták az egyezmény által védett fajok listáinak egyes változtatásait, továbbá az élővilág kereskedelmének ellenőrzését és a gyakorlati alkalmazás más szempontjait.
2006 decemberében az EU környezetvédelmi miniszterei hivatalosan egyetértettek abban, hogy szükség van arra, hogy az EU a fejlődő országokban támogassa a természetvédelmet és az élővilág fenntartható használatát, valamint a CITES hatékony végrehajtását (Tanácsi Következtetések az Európai Tanács 2773. ülésén, 2006. december 18.).
Forrás: WWF Magyarország