Fotó a tízezer éves mamutbébiről

Két hónapja a víz által tízezer éve elsodort, majd jégbe fagyott és rendkívül jó állapotban konzerválódott mamutbébit tártak fel a paleontológusok az észak-oroszországi Jamal félszigeten, a Juribej folyó partján.
Szakértők szerint a fiatal borjú hat hónapos korában, kereken tízezer évvel ezelőtt pusztulhatott el. Az állatot jelenleg nemzetközi kutatócsoport vizsgálja. A mamut testét szőr borítja, magassága 130 centiméter, tömege 50 kilogramm, és a testén gyakorlatilag nincs sérülés, csak a farok egy része törött le. Ép a koponyája, sőt, még a szemei is megmaradtak. Alekszej Tyihonov, az Orosz Tudományos Akadémia Zoológiai Intézetének igazgató-helyettese szerint ez a lelet “a legértékesebb felfedezések közé tartozik”.
A mamutbébire Jurij Hudi nyenyec rénszarvastenyésztő bukkant május közepén a folyóparti jégben. Helikopterrel szállították Szalehardba, ahol jelenleg is különleges hűtőkamrában őrzik és tanulmányozásába japán kutatókat is bevontak.
Az orosz kutatók reményüket fejezték ki, hogy a szinte tökéletesen ép mamutborjúról sikerül használható DNS-mintát is levenni. Ennek segítségével a genetikusok előtt megnyílna a lehetőség a kihalt állat „feltámasztására”.
A mamutok először öt millió éve bukkantak fel, és négy kontinensen is elszaporodtak. Nem tudni, mi volt kihalásuk pontos oka, a klímaváltozást és a vadászatot egyaránt lehetségesnek tartják a szakértők.
Felélesztésük egyik lehetséges módja, hogy mamutsejtet klónozva, az embriót ma élő legközelebbi rokona, az elefánt méhébe ültetik be. A másik lehetőség, hogy mamut spermát injekcióznak elefánt petesejtjébe.