Az elektromos halak „rázós” párkapcsolatai

Egy új tanulmány szerint egyes afrikai halak elektromos kisülések sorozatával jelzik egymásnak párzási hajlandóságukat. A tudósok úgy vélik, a viselkedés hasonló az énekesmadarak udvarlási duettjeihez.
A kutatók a Brienomyrus brachyistius nevű afrikai elektromos hal viselkedését tanulmányozták. Az elefánthalak családjának többi tagjához hasonlóan ez a halfaj is gyenge elektromos teret hoz létre a farkában lévő különleges szervek segítségével.
E halak párzási viselkedésének tanulmányozása – különösen laboratóriumban – eddig megoldhatatlan feladatnak bizonyult. Két amerikai kutatónak, Carl Hopkinsnak és hallgatójának, Ryan Wongnak az ithacai Cornell Egyetemen azonban sikerült bonyolult eljárásokkal szimulálniuk a szaporodási időszak körülményeit.
A tudósok rögzítőkészüléket és speciális szoftvert használtak mind az elektromos jelek, mind a halak fizikális viselkedésének észlelésére. Wong elmondása szerint a legmeglepőbb megfigyelés az volt, hogy a nászjáték alatt a két nem képviselői „elektromos duettet” adtak elő.
Az elektromos angolnával ellentétben a Brienomyrus által létrehozott elektromos mező túl gyenge ahhoz, hogy elkábítsa a zsákmányt. A korai biológusok – például Darwin is – értetlenül álltak a jelenség előtt, nem tudták elképzelni, mire való ez a gyenge elektromos mező.
A mai tudósok már tudják, hogy e mezők az „elektromos érzékelés” részei, amelyet navigációra és kommunikációra is fölhasználnak az állatok. A zavaros folyókban élő, éjszakai életmódú halaknak nagyon jól jön ez az „elektromos szem”.
A mostani kísérletekben a kutatók azt tapasztalták, hogy bizonyos kisülési minták adott viselkedésformákkal társulnak. Így például nőstény közelében a hím jellegzetes mintázatú kisülésekkel igyekszik fölhívni magára a figyelmet, és „dicsekedni” a jó tulajdonságaival.
Ha sikerül elcsábítania a nőstényt, akkor hosszas nászjáték után a két nem képviselői időnként elektromos „duetteket” adnak elő, amely váltakozó fűrészmintákból és hirtelen kisülésekből áll. Hopkins szerint, mivel mind a hím, mind a nőstény bocsát ki elektromos jeleket, természetes, hogy duettet alkotnak.
A nőstény az ikrarakáskor „recsegő” mintázatot hoz létre, talán a petekibocsátás megkönnyítésére vagy jelzésére.
Az új tanulmány a Journal of Experimental Biology legújabb számában olvasható.