Programajánló: sarlósfecske számlálás Egerben

A Magyar Madártani Egyesület Bükki helyi csoportja július 13-14-én, pénteken és szombaton este segítségül hívja a környékbeli madárbarátokat. Ekkor, csatlakozva Európa több nagyvárosához, Egerben is felmérik a sarlósfecske állományt.
Ha szeretne bekapcsolódni a munkába, a következő helyszíneken csatlakozhat a madarászokhoz:
Ha van távcsöve, feltétlenül vigye magával. A program eső esetén elmarad.
További információért forduljon Rausz Ritához, a 30/518-6113-as számon.
A leggyorsabb röptű madár
Sarlósfecskék szinte egész életüket a levegőben töltik, repülés közben esznek, isznak, sőt, még alszanak is?
A sarlósfecskék a világ leggyorsabb röptű madarai közé tartoznak. Ha nyáron felnéz az égre, gyakran láthat a magasban sarlósfecskéket, ahogy vijjogva, sivítva keringenek a háztetők felett. A sarlósfecskék a költésen kívül sohasem szállnak le, nem ülnek ki egy drótra, vagy egy ágra, mint a füstifecskék.
A sarlósfecske tollazata kormosbarna, de a levegőben egyöntetű feketének látszik. Hosszú sarló alakú szárnyai vannak, és rövid, villás farka. Csupán a költés idején ül a fészkén, amit az ember elől rejtve, épületek repedéseibe, tetőszerkezetek zugaiba épít. A fiókák körülbelül három hét alatt kelnek ki. A sarlósfecskék rovarokkal táplálkoznak, melyet a levegőben, röptükben gyűjtenek. Ha rossz az idő, és a szülők hosszú ideig vannak távol, hogy táplálékot gyűjtsenek, a fiókák egyfajta merev, hibernált állapotba kerülnek. Csökken a testhőmérsékletük, és lassul a légzésük, így képesek napokig életben maradni, amíg szüleik visszatérnek. A sarlósfecskék életkoruk szempontjából is különleges madarak- ismernek olyan példányt, amely több mint 21 évig élt! Ez nagyon hosszú idő egy kis testű madárnál.
Forrás: MME