Élő kövületre bukkantak Zanzibárnál

Bojtosúszójú halat fogtak Zanzibár szigetének északi csücskénél helybéli halászok: az eset különlegessége, hogy e halról sokáig azt hitték, 80 millió éve kihalt.
A kifogott példány 27 kilogrammot nyom és 1 méter 34 centiméter hosszú – közölte a zanzibári tengerbiológiai intézet illetékese. A bojtosúszójú hal (Latimeria chalumnae) a több mint 360 millió éves megkövesedett maradványokból ismert, és egészen 1938-ig azt hitték, hogy 80 millió éve kihalt, ám akkor Dél-Afrika keleti partjainál véletlenül kifogtak egyet.
Azóta összesen mintegy harminc egyed akadt hálóba Tanzánia partjainál, valószínűleg azért, mert a sekély vizekben élő halak eltűnése a halászokat arra kényszerítette, hogy mélyebbre vessék ki hálóikat, s a bojtosúszójú hal nagyobb, 90 métert meghaladó mélységekben él. A feltételezések szerint a hal 20 évesen válik ivaréretté, és 80-100 évig is elélhet.
A bojtosúszójú halnak két faját különböztetik meg: egy, az Afrika indiai-óceáni partvidékéről ismert kék (Latimeria chalumnae), és egy, az Indonézia környéki vizekben talált barna (Latimeria menadoensis) fajt.
A bojtosúszójúak (Crossopterygii) azért töltöttek be fontos szerepet az evolúcióban, mert minden irányban mozgatható, pikkellyel borított páros úszóik már végtagszerűek, más szóval belső vázuk felépítése megegyezik a magasabb rendű gerincesek végtagvázának alapszabásával, ezért a halakat és a kétéltűeket összekötő láncszemnek tartják őket.