Új remény a „kihalt” hangyászsünnek

A korábbi hírekkel ellentétben mégsem pusztult ki a tévéfilmjeiből ismert természetbúvárról, Sir David Attenborough-ról elnevezett tojásrakó emlős, állítják a tudósok.
Nemrégiben, amikor a kutatók Új-Guinea indonéziai részén, a Cyclops-hegységében jártak, rábukkantak az Attenborough hangyászsün ép üregeire és nyomaira. Ez a faj kizárólag a biológusok számára ismert egyetlen, 1961-ben talált példány alapján, amelyet egy hollandiai múzeumban őriznek. A kutatócsoport jövő évben visszatér Pápuára, hogy fölkutassa és lefényképezze az élőlényt.
A Londoni Zoológiai Társaság tudósainak egy hónapig tartó expedíciója során bejárták a sűrű őserdővel borított hegylánc egyes részeit, ahol több mint 45 éve nem járt kutató.
Egyedüli példány
Jonathan Baillie a Zoológiai Társaság Evolúciós szempontból egyedi és globálisan veszélyeztetett (Edge – Evolutionarily Distinct and Globally Endangered) programjának vezetője reményét fejezte ki, hogy Sir David Attenborough is örömmel hallja majd, hogy a róla elnevezett faj még él a pápua dzsungelben.
Az állatot azóta nem látták, amióta egy holland botanikus 1961-ben begyűjtötte az egyetlen ismert példányt a Cyclops-hegység köderdejében. Emiatt az volt az általános vélekedés, hogy a cipősdoboz méretű Zaglossus attenboroughi nevű faj kipusztult.
Amikor azonban az Edge kutatócsoportja a területen járt, beszélt helyi bennszülöttekkel, akik azt mondták, hogy legutóbb 2005-ben látták az állatot. A tudósok is fölfedeztek túrásnyomokat, azaz olyan lyukakat a talajon, amelyeket a hangyászsün készít, amikor a hosszú orrát a földbe nyomva élelmet keres.
A program blogjában dr. Baille a következőket írja: „Az Attenborough-hangyászsün egyike annak az öt tojásrakó emlősnek, amelynek rokonai már a dinoszauruszok korában benépesítették a Földet. Ebbe a csoportba tartozik a kacsacsőrű emlős is, amely jól szemlélteti, mennyire eltérnek a tojásrakók az összes többi emlőstől”.
Az állat életmódjáról nagyon keveset tudunk. Úgy vélik, éjszaka aktív, földigilisztákat keresgél az erdő avarában, a nappalt odvas fákban vagy sekély üregekben tölti. Veszély esetén a feltehetően magánosan élő hangyászsün fölmereszti a tüskéit, így védekezik a ragadozók ellen.
A csoport a tervek szerint jövőre visszatér a Cyclops-hegységbe, hogy további kutatásokat végezzen, és automata kameracsapdákat állítson föl, amelyekkel remélhetőleg sikerül fényképet készíteni egy eleven Attenborough-hosszúcsőrű hangyászsünről.