Ég az erdő!

Egyre szaporodó környezet- és természetvédelmi gondjaink sokszor időben és térben máskor és másutt történt ballépéseink okozatai – áll a WWF sajtóközleményében.
Az ok az évezredes erdőirtás, az évszázados erdőállomány-átalakítás, az évtizedes ültetvényalakítás. Okozat: az erdőink kiszáradása, a fajok eltűnése, az erdőtüzek kialakulása. Az egykor megalapozottnak tűnő, de a körültekintés és elővigyázatosság elvét semmibe vevő gazdasági döntések levét most isszuk – olvasható a természetvédelmi szervezet írásában.
A Kárpát-medence több mint kétharmadát erdők borították. Az ökológiai értelemben vett erdő faj- és korösszetétele változatos. Az erdőnek mikroklímája van. Védi a vizeket, óvja a talajfelszínt. Menjünk el egy ős bükkösbe, egy igazi tölgyesbe, szippantsunk a levegőbe, és megértjük, miről van szó.
Az igazi erdőket évszázadok alatt kiirtottuk. Mára az ország területének mintegy 20 százalékán maradt erdő, művelési ágú terület, ahol az erdőjáró sokszor csak tarvágások, vadászat nyomaival találkozhat, vagy a vadászható vadak elől drága pénzen bekerített, a szárazságtól és a gyomoktól szenvedő kínlódó csemetéket lát. Zömében azonos korú, szegényes fajösszetételű, óriási költségen “előállított”, fával borított területeink vannak – igazi erdő helyett.
Az alföldi területeken és dombvidékeinken, ahol egykor tölgyesek díszlettek, ültetvényszerű rendben akác-, fenyő- és nyárfatelepítések találhatók. Az ültetvényekből teljesen hiányzik az erdőstruktúra. Egyfajú, egykorú fák – akár a bábolnai kukoricás. A változatos, öreg fát, holt fát, cserjét és gazdag aljnövényzetet tartalmazó szerkezeteknek nyomuk sincs. “Lebutított”, egyhangú fenyvesek láthatók az M5-ös mentén is, és ezek égnek el, mint a zsírpapír, ha az a bizonyos csikk kirepül a kocsiból. Nem állíthatjuk, hogy egy természetes erdő nem gyulladhat ki, de alig kapunk híreket tölgyesek, bükkösök, égeresek tűzvészben való elpusztulásról. Egy igazi erdő jobban meg tudja védeni magát, mint az ültetvények vagy az erősen kezelt erdők.
Nem mindegy, hogy továbbra is gazdasági hadszíntér marad az erdő, vagy a magunk védelmére használjuk őket – hangsúlyozza a WWF.
Forrás: WWF Magyarország >>