Hogyan kerülik el a hiénák a vérfertőzést?
A kutatók kiderítették, milyen egyszerű, de hatékony szabályok betartásával kerülik el a nőstény hiénák, hogy közeli rokon hímekkel párosodjanak. A nőstények az ismerős, fiatalabb hímekre „vetik ki hálójukat”.
A Nature tudományos hetilap augusztus 16-ai számában megjelent tanulmány szerint a fiatal nőstény hiéna legszívesebben a klánjában lévő fiatalabb hímekkel párzik. Ez azt jelenti, hogy olyan hímeket választ partnerül, amelyek az ő születése után jöttek a világra vagy csapódtak a klánhoz.
Az idősebb nőstények is ezt a szabályt alkalmazzák, de van még egy további követelményük is: az olyan hímeket részesítik előnyben, amelyekkel már több éve baráti kapcsolatot ápolnak.
A nőstények párválasztási preferenciájának az a következménye, hogy a hímek zöme elhagyja azt a csoportot, amelyben született, és más csapatokhoz csapódik, ahol a nőstények szívesebben fogadják őket, és hajlandók párzani velük.
„Első esetben mutatta ki egy tanulmány, hogy egyes emlősfajoknál a vérfertőzés elkerüléséről a nőstények gondoskodnak nagyon egyszerű szabályok betartásával” – mondta a kutatócsoport egyik tagja, Terry Burke az angliai Sheffieldi Egyetemről.
A beltenyésztés veszélyeztetheti a populációt, mert lerontja a génállományt azzal, hogy növeli az ártalmas tulajdonságok átörökítésének valószínűségét. Az állatok általában elkerülik a közeli rokonokkal való szaporodást vagy úgy, hogy elmennek születési helyükről, vagy – az emberekhez hasonlóan – megtanulják, kik a rokonaik, és ezekkel kerülik a nemi érintkezést.
A magazin korábbi kapcsolódó anyaga: