Fura lényekre bukkantak a mélytengeri hátságon

Egy nemrég befejeződött kutatóexpedíció sokféle új, illetve ritka tengeri élőlényt fedezett föl az Észak-Atlanti-óceán közepén húzódó egyik mélytengeri hegyláncon.
Egzotikus férgek, színpompás korallok, furcsa tengeriuborkák és különös halak sokasága szerepel azon élőlények között, amelyekre a kutatók az Észak-Atlanti-óceánt kettéosztó Közép-Atlanti-hátságon bukkantak.
A sok fajból minimum egy – egy apró garnélarák – eddig ismeretlen volt a tudomány számára.
Másik érdekes lelet volt az a 2005-ben meghatározott soksertéjű gyűrűsféreg, amely spirális salakanyagot rak le: az ilyen képletek fosszilis maradványait több százmillió évvel ez előttről is megtalálták.
Az expedíció 31 különböző nemzetiségű tudósból állt össze, és a norvégiai székhelyű MAR-ECO project, valamint a globális Census of Marine Life (tengeri élőlényeket számba vevő) program iniciatíva koordinálta.
Az expedíciót Monty Priede, az Aberdeeni Egyetem Oceanlab kutatóközpontjának igazgatója vezette.
Tenger alatti Alpok
A legkorszerűbb technológiát – köztük távirányítású tengeralattjárókat – használva a kutatók megfigyelhették a 800 és 3500 méter közötti mélységben élő állatokat. Az óceánnak ez a területe mostanáig elég ismeretlennek számított távolsága és mélysége miatt.
A legutóbbi leletek azonban azt mutatják, hogy a Közép-Atlanti-hátságon nyüzsög az élet. Sok, nemrég fölfedezett és nagyon ritkának vélt fajról kiderült, hogy nagy számban megtalálható itt.
„A Közép-Atlanti-hátság nagyjából akkora, mint az európai Alpok, és az egyik legnagyobb óceáni élőhely” – nyilatkozta a hírügynökségeknek Priede. A kontinensekhez közelebb fekvő keskeny fenékszakaszokkal összehasonlítva a Közép-Atlanti-hátság sokkal nagyobb és változatosabb.
A hegyláncról úgy gondolják, hogy jelentős hatást gyakorol az óceáni áramlásokra, s ezzel befolyásolja az óceán biológiai sokszínűségét és produktivitását.
Az is kiderült, hogy – akárcsak a szárazföldi hegyláncok esetében – egyes fajok előnyben részesítik a hátság egyik oldalát a másikkal szemben.
„Eltérő fajokkal találkoztunk a hátság amerikai és európai felén” – magyarázta Priede.
A csoport sok ezer példányt gyűjtött további elemzésre.
Hat automata megfigyelő állomást pedig hátrahagytak, ezek folyamatos méréseket végeznek és fényképeket küldenek a következő két évben is.
A kutatócsoport vezetőjének nyilatkozata szerint 2008-ra és 2009-re tervezett felfedezőutak folyamán visszahozzák majd e berendezéseket, és további mintákat is gyűjtenek.