A kínai cápaharcsák több száz kilométert vándorolnak
A cápaharcsákról eddig úgy tudták, hogy állóvizekben élnek, és szaporodáskor az iszapos aljzaton teszik le ikráikat. Nemrégiben viszont kiderült, hogy vannak olyan fajok is, amelyek a lazachoz hasonlóan több száz kilométert vándorolnak felfelé a folyókon az ikrázóhelyig.
A kínai cápaharcsa (Pangasius krempfi) minden évben több mint ezer kilométert vándorol felfelé a Mekong folyón a Dél-kínai-tengertől.
„Ez a viselkedés nagyon hasonló a lazacokéhoz. A lazacok ugyanis életük első részét a tengerben töltik, majd több száz, esetleg ezer kilométert megtéve a tengerbe ömlő folyók felső szakaszán teszik le az ikráikat” – nyilatkozta nemzetközi sajtótájékoztatóján Zeb Hogan halbiológus, a renoi Nevada Egyetem munkatársa, a Journal of Fish Biology című szaklapban megjelent cikk társszerzője.
Heok Hee Ng, a Szingapúri Egyetem kutatója – aki nem vett részt a kutatásban – azt mondta, hogy az új eredmények remélhetőleg más megvilágításba helyezik a cápaharcsákat szerte a világon, hiszen az is lehet, hogy a korábbi ismereteinkkel ellentétben más cápaharcsafaj is szintén vándorló.
Hogan kutatására a National Geographic Society által indított projekt keretében került sor. Az idén indult hároméves program célja a legnagyobb édesvízi halfajok állományának feltérképezése.
„Már korábban sejtettük, hogy a kínai cápaharcsa vándorló faj, mert a Dél-kínai-tengeren és a Mekong folyón dolgozó halászok egyaránt beszámoltak a jelenlétéről. A kihívást az jelentette, hogy bebizonyítsuk, ugyanarról a populációról van szó, amely az év különböző időszakát különböző helyen tölti” – tette hozzá Hogan. A kutatók izotópos módszerrel vizsgálták a Mekongban lévő halakat, és sikerült bebizonyítaniuk, hogy tengeri élőhelyről származnak.
„Annak ellenére, hogy a kínai cápaharcsát már évszázadok óta halásszák, mégis csak most tudtuk meg, hogy vándorló fajról van szó, ez is azt jelzi, milyen keveset tudunk ezekről a fajokról” – mondta Heok Hee Ng.
A tervezett duzzasztómű veszélyeztetné a halak vándorlását
A kínai cápaharcsának Ázsiában több mint tíz közeli rokona van. Ide tartozik többek között a mekongi cápaharcsa (Pangasius gigas). Ennek egy hatalmas egyedét fogták ki 2005-ben: a hal 2, 7 méter hosszú és majdnem 300 kilogramm tömegű volt.
A kínai cápaharcsa ehhez képest kisebb, hossza nem éri el a másfél métert. Ez a hal kedvelt csemege a térség országaiban. Vietnámban – amely egyike annak a hat országnak, amelyen átfolyik a Mekong – egy népszerű leves fő alapanyaga.
A felfedezés a faj vándorlásáról természetvédelmi szempontból is új helyzetet teremt, hiszen ezek a fajok sokkal érzékenyebbek, mivel életük különböző szakaszában különböző élőhelyet igényelnek. Különösen veszélyeztetettek a vándorlás időszakában, amikor például a túlzott halászat megsemmisítheti a következő évi szaporulatot is. A kínai cápaharcsák május és júniusban vándorolnak fel a folyón.
A kutatók attól tartanak, hogy Laoszban, Hou Sahongnál a Mekongon tervezett duzzasztómű elvágja a cápaharcsák vándorlási útját. Ez a természetvédelmi problémák mellett gazdasági nehézséget is okozna, hiszen a halászatból több millió ember él. Az érintett hat országnak a jövőben együtt kell működnie a természetvédelmi lépéseket illetően.