Az UNESCO 23 új területet minősített bioszféra-rezervátummá

Az UNESCO 23 új helyszínnel bővítette a bioszféra-rezervátumok listáját. A 23 új helyszínen 18 ország osztozik, ezzel a listán szereplő védett területek száma 529-re nőtt.
Az idei új kinevezések mellett egy visszavonás is történt. A németországi Bayerischer Wald-ot levették a bioszféra rezervátumok listájáról, ugyanis a jelenlegi működési feltételek nem felelnek meg az előírásoknak. Az új változásokkal jelenleg 105 ország összesen 529 rezervátummal szerepel a listán.
A legtöbb új bioszféra rezervátum az amerikai kontinensen van. Felkerült a listára többek között Argentínában Pereyra Iraola, a La Plata folyó legutolsó természetközeli állapotban megmaradt vizes élőhelye, a chillei Bosques Templados Lluviosos de los Andes Australes hegyvidéki régió, az Ecuador perui határánál lévő Podocarpus-El Condor természetközeli trópusi esőerdő, és egy kanadai tengerparti terület a Fundy-öbölnél.
Számban a második helyen áll Ázsia hét helyszínnel. A Marawah Bioszféra Rezervátum az Egyesült Arab Emírségek első ilyen jellegű védett területe lett. A listára kerülést a tengeri és a part menti területek környezeti érzékenysége indokolta. A korallzátonyok és a mangrove erdők ökológiai szempontból igen értékesek, ugyanakkor itt található a Föld második legnagyobb dugong (egy szirénfaj) populációja. Kína két új helyszínnel is, többek között Kelet-Ázsia legnagyobb édesvízi tavával a Xingkai-tóval került fel a listára.
Európában Spanyolország egy, Portugália pedig két új helyszínnel szerepel a listán: többek között az Azori-szigetek legkisebb tagja a Corvo-sziget lett bioszféra rezervátum.
Ausztrália és Afrika egy-egy új bioszféra rezervátummal gazdagodott. A dél-afrikai Cape Winelands bioszféra rezervátum jelentősége, hogy a mozaikos szerkezetű szőlőkultúra mellett az élőhely igen gazdag endemikus (bennszülött) növény- és állatvilágnak ad otthont.
A bioszféra-rezervátumok olyan területek, ahol példamutatóan oldják meg a biodiverzitás megőrzésének és a tartós fejlődés biztosításának kettős követelményét. E világméretű listán szerepel például a Duna-delta, a mongóliai Góbi-sivatag, a ruandai vulkánok régiója, Magyarországi helyszínek közül pedig a Fertő-tó vidéke és a Hortobágy.
A listára való felkerülés az UNESCO részéről nem jár anyagi támogatással. A “tagságra” az egyes államok tesznek javaslatot (ezúttal 33 helyszínt javasoltak), s az UNESCO illetékes bizottsága dönt a kérdésben.