Végveszélyben a máltai sólymok
Tovább folytatódik Máltán a védett és veszélyeztetett madárfajok mértéktelen illegális vadászata -- derült ki a máltai madárvédelmi szervezet, a BirdLife Malta 2007. szeptember 16-án tartott sajtótájékoztatóján.
A máltai ragadozómadár-megfigyelő tábor munkatársai ez idáig mintegy 16 különböző védett fajhoz tartozó madár nagytömegű lemészárlását regisztrálták tevékenységük során.
A táborban résztvevő helyi és nemzetközi önkéntesekből álló csoprotok a sziget különböző pontjain figyelik és dokumentálják a madarak vonulását — és a törvényt megszegő vadászokat. A legutóbbi „megfigyelésen” a madárvédők szeme láttára lőttek le orvvadászok darázsölyveket, barna rétihéjákat és vörös vércséket. Korábban az egyik csoport egy halászsas és egy flamingó elpusztításának volt szemtanúja.
A BirdLife Malta, egy nemzetközi ornitológus-csoporttal közösen nyomatékkal felszólítja Málta kormányzatát, hogy szigorúan tartassa be a vadászattal kapcsolatban frissen elfogadott, a vadászatot korlátozó jogszabályt. „Határozott kormányzati fellépés nélkül az ilyen törvények csak az asztalfióknak készülnek, és minden további tárgyalás az illegális vadászat korlátozásáról üres beszéd marad.” mutatott rá Tolga Temuge a madárvédelmi szervezet igazgatója.
Málta az Eurázsia-Afrika madárvonulási rendszer Appenini-félszigeten át vezető fő sávjának egyik legfontosabb állomása; mind az eurázsiai ragadozó madarak, mind az énekes és vízimadarak szempontjából jelentős pihenő és táplálkozóhely. A Kárpát-medence fészkelő madarai közül is számos faj telel, vagy pihen meg a szigeteken hosszú távú vonulása során.
Nem meglepő, hogy az MME Madárgyűrűzési Központjának adatbázisában is több olyan, madárgyűrűzésből származó megkerülési adat található, amelyeknél a madarat illegális vadászat során ejtették el Máltán. Ilyen madarak többek között a hazánkban jelölt védett vörösgém, barna rétihéja, búbos banka; az énekesmadarak közül sárgabillegető, partifecske, zöldike, kenderike.
Sajnos, mindezen felül, akad példa fokozottan védett darázsölyv, kék vércse, de kerecsensólyom elejtésére is. Utóbbi két sólyomféle megőrzése érdekében jelenleg uniós támogatású védelmi programok futnak Magyarországon.
Forrás: MME