Házfalakat bontanak a harkályok
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közönségszolgálatát egyre gyakrabban keresik meg egy új keletű, harkályok okozta jelenséggel kapcsolatban.
A lakossági megfigyelések és a szakirodalom leírásai szerint, a madarak sűrűn jelennek meg fából épített családi és hétvégi házakon, és olyan épületeken, amelyek szigetelését kültéri szigetelőanyagokkal oldották meg. A harkályok rászállnak a falakra, majd a pár milliméteres festék és vakolat rétegek után már elérik a szigetelő anyagot, vagy közvetlenül a külső faburkolatot bontják meg.
Tudnunk kell, hogy a harkályok a fákban keresnek élelmet, hallanak valamit azok háncsszöveteiben, így mozgást érzékelnek, és ilyenkor addig szedik le a fakérget, amíg hozzá nem jutnak a keresett lárva vagy pajor táplálékhoz. Ezzel a tulajdonsággal érdemelték ki a fák doktorai címet, hogy megmentsék azokat a kártevőktől, élősködőktől.
Ugyanez a jelenség játszódik le a házfalakon, ahol szintén valamilyen rovarfaj lárvája költözött be a szigetelőanyag alá, vagy annak egyes rétegei közé. A külső hőszigetelési módnál komoly problémát okozhat, hogy hézagok keletkeznek és tömítetlen rések maradnak. Mivel nagyon vékony a festék és a vakolat réteg, így egy neki csapódó kő vagy ág is okozhatja a bevonat sérülését. Az így keletkezett repedésen át már bejuthatnak a rovarok és kisrágcsálók a szigetelő réteg és a vakolat alá, ezek motoszkálása vonzza a harkályokat.
Ha a harkályok már rátaláltak az épületre és nincs lehetőség a gyors újraszigetelésre, akkor az MME a „rémzsinór” névre hallgató ötletet ajánlja. Senkit se ijesszen meg az elnevezés, a madárnak nem esik bántódása az alkalmazás során. A rémzsinór lehet spárga, bálamadzag vagy vékony kötél, amire mindenféle libegő, zörgő dolgot (műanyag flakonok, sörös doboz, színes nejloncsíkok stb.) lehet spárgadarabokkal felkötni, majd ezt keresztben kifüggeszteni a falra. Mindenképpen érdemes egymás alá párhuzamosan több rémzsinórt is kihúzni, hogy az ezekről lelógó zörgő tárgyak ne csak elijesszék el a harkályokat, de a leszállásukat is megakadályozzák.
Kevésbé esztétikus, de annál hasznosabb ez a módszer. Idővel a madarak elszoknak a helyről és akkor eltávolíthatóak, probléma esetén viszont ismét kihelyezhetőek.
Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) >>
A Kérdezz! Felelek! rovat kapcsolódó cikke: