Háború tizedeli a gorillákat Kongóban

Háború tizedeli a gorillákat Kongóban, a Wildlife Direct nevű szerzet szerint még soha nem volt ilyen súlyos a helyzet az állatok számára.
“Az elmúlt évek konfliktusai ellenére eredményt értünk el a gorillák védelmében, de az elmúlt hónapok alatt minden kárba veszett” – hangoztatta Samatnha Newport, a szervezet szóvivője.
Newport gondoskodik a Virunga Nemzeti Parkban élő gorillákról. Afrika legrégebbi természetvédelmi területe a Kongói Demokratikus Köztársaság, Ruanda és Uganda határvidéke mentén terül el. E három ország dzsungelében él a földkerekség utolsó 700 hegyi gorillája és közülük kétszáz Kongóban.
A szóvivő szerint a Nemzeti Park január óta elveszítette a gorillák 12 százalékát, miután az állatok Észak-Kivu térségében az egymással harcolók frontjai közé kerültek.
A térséget véres harcok árán visszafoglalt tuszi lázadók számára létfontosságú e terület, mert utánpótlási bázisuk a határ túlsó oldalán van. Tartózkodnak ugyan még vadőrök a park központjában, Rumangabóban, de a harcok és az őserdőben táborozó, állig felfegyverzett lázadók miatt képtelenek a hegyi gorillákhoz eljutni, hogy védelmezzék őket.
Emmanuel de Merode, a Wildlife Direct igazgatója szerint a vadőrök által rendszeresen megfigyelt 72 hegyi gorilla közül január óta már tíz elpusztult és a mintegy 120 vadon élő állatról semmit nem tudnak az állatvédők.
A Nemzeti Parkban élő gorillák hozzászoktak az emberekhez. Mivel a lázadók ugyanolyan zöld színű egyenruhát viselnek, mint a vadőrök, ezért az állatok nem menekülnek, ha megpillantják őket. Ráadásul nem szoktak öt kilométernél távolabbra menni megszokott területüktől.
Newport rámutatott arra is, hogy sok minden fenyegeti a gorillákat: lázadók, vadorzók és illegális erdőirtás is. Az egész térségben eluralkodott törvénytelenség szélesre tárta a kaput a szervezett orvvadászat előtt.