Fotó: Dinólábnyom Dél-Ausztráliából

Hatalmas, húsevő és hidegtűrő dinoszauruszok kóboroltak Dél-Ausztráliában 115 millió évvel ezelőtt, amikor a kontinens még nem vált el az Antarktisztól.
Ezek az ausztrál dinók telente kénytelenek voltak az akár mínusz 30 Celsius-fokos fogcsikorgató hideget is elviselni, ezért testüket alighanem vastag zsírréteg borította – mutattak rá nemrég tartott beszámolójukban ausztrál és amerikai kutatók, hozzátéve, hogy nyaranta már kellemes lehetett az életük, mivel a hőmérséklet ilyenkor a plusz 20 Celsius-fokot is elérte.
Létezésükre az első bizonyíték három, harminchat centiméteres lábnyomuk, amelyet 2006 februárjában és 2007 februárjában találtak Victoria államban. A szakemberek megállapították, hogy csaknem négy méter magas tulajdonosaik még legalább tízmillió éven át a Déli-sarkhoz közel éltek a Gondwana nevű szuperkontinensen.
Gondwana mintegy 120 millió évvel ezelőttig magában foglalta Dél-Amerikát, Afrikát, Indiát, az Antarktiszt és Ausztráliát. Ez utóbbi 50 millió éve vált le, és kezdett észak felé sodródni.