A kaliforniai erdőtüzek hosszú távú hatása

A dél-kaliforniai erdőtüzek maradandó károkat okoznak, de legfőképpen fokozzák a további erdőtüzek gyakoriságát - mutattak rá amerikai kutatók.
A gyönyörű ősi fenyvesek és tölgyesek helyét felveri a gyom, fokozódik az erózió, gyakoribbá válnak a földcsuszamlások, madarak, nyulak és más állatok kerülnek a kipusztulás szélére.
A környezeti károk főként ott jelentősek, ahol az utóbbi években többször is felperzselődött a terület – hívták fel a figyelmet San Diego megye szakemberei.
Az erdőtüzek pusztítása után az agresszív gyom- és fűfélék gyorsabban terjednek, és kiszorítják az őshonos növényeket, és azért fokozódik az erózió és a földcsuszamlások veszélye, mert a gyom- és fűfélék gyökere nem nyúlik mélyre.
A szakemberek szerint évekbe telik, mire sikerül felmérni a hosszú távú károkat. Ám azt is hangsúlyozzák, hogy a természet meglepő öngyógyításra is képes; másrészt tudni kell azt is, hogy a kaliforniai természeti környezet számára bizonyos szempontból hasznosak az időről időre feltámadó erdőtüzek: számos őshonos növény sarjadása csak tűz hatására indul meg.
Csakhogy az erdőtüzek már vészesen gyakoriak, részben az egyre szárazabb és melegebb idő hatására.
A hét közepére 172 400 hektárnyi terület feketedett el Ventura megyétől a mexikói határig. Az emlékezetes cédrustűz 2003-ban összesen 110 480 hektárt perzselt fel.