Daruvonulás a Hortobágyon

A 20. század elejéig a daru a Kárpát-medencében fészkelő faj volt. Ma már csak a tavaszi és az őszi vonuláskor találkozhatunk velük. Viszont ez a két időszak csodálatos élményt nyújt azoknak, akik a kora reggeli vagy alkonyati órákban kimerészkednek a Hortobágyra.
A Kárpát-medencében átvonuló darvak (Grus grus) 95 százaléka a Hortobágy felé veszi az irányt, ahol hosszú időre megpihennek, és csak az első hó vagy a fagy beálltával kelnek ismét útra.
A Hortobágy-Halastó vagy más néven Öreg-tó az egyik legfontosabb pihenőhelye a pusztán átvonuló darvaknak. A terület szabadon látogatható, az érdeklődők egy tanösvényen végighaladva ismerkedhetnek meg a terület történetével, valamint növény- és állatvilágával.
Ahogy a tanösvényen a tórendszer vége felé közeledünk, a délutáni szürkületben egyre erősebben hallhatjuk a tavon összegyűlt darvak jellegzetes krúgató hangját. A csapathoz folyamatosan érkező újabb madarak csatlakoznak.
Az ég alján még csak hatalmas méhrajnak tűnnek, de ahogy egyre közelebb érnek, úgy zeng-bong tőlük a határ. A tó fölé érve középre, a sekély, szigetszerű területre ereszkednek, ahol biztonságban tölthetik az éjszakát.
Hosszú pihenő a Hortobágyon
A darvak Észak-Európában és Ázsiában, a lakott területektől távoli lápokon vagy a tavak, folyók nádasaiban költenek. Szeptember elején a hideg beköszöntével útra kelnek a dél felé.
Vonulásuk során hosszú heteket pihennek a Hortobágyon. Míg korábban széles sávban vonultak az észak-afrikai telelőterületek felé, három-négy évtizede a vándorlási útvonal egyre jobban beszűkült a Kárpát-medencére, azon belül is a Hortobágyra.
Ma már a Kárpát-medencében átvonuló darvak 95 százaléka a Hortobágyon keresztül halad dél felé. Míg másfél évtizede még alig háromezer daru pihent itt meg, ma már számuk eléri az 50-60 ezret.
A jelenség hátterében az áll, hogy itt viszonylag zavartalan élőhelyre leltek, és táplálék is akad bőven. A halastavak sekély, szigetszerű részei kitűnő éjszakai pihenőhelyet jelentenek, míg nappal a közeli learatott szántóföldeken sikerrel kutathatnak élelem után, amely főleg gabonaszemekből és növénymaradványokból áll.
A halastórendszert a 20. század elején alakították ki a folyószabályozás révén létrejött mesterséges szikesek hasznosítására. Elsőként a mai Öreg-tó építése kezdődött 1915-ben, melynek területe jelenleg kétezer hektár. Létrehozásakor 17 medencéből állt, mára viszont az elmocsarasodás, elnádasodás miatt csak tíz medence működik. Később további halastavakat is létesítettek a környéken, így az összesen 6000 hektár területű hortobágyi tavak ma a világ egyik legnagyobb mesterséges halastórendszerét alkotják.
A terület természetesen nem csak a darvaknak nyújt menedéket. Igen gazdag növény- és madárvilága miatt 1979-ben felkerült a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek listájára, azaz a Ramsari területek közé is.
Fotók: Korbely Attila