Két és félméteres skorpióra bukkantak
Agyontaposni biztosan nem lehetett volna: brit tudósok megtalálták a valaha élt legnagyobb ízeltlábú kövületét, egy 2, 5 méteres skorpióét.
A kutatók véletlenül bukkantak rá a hajdani tengeri skorpió hihetetlen méretű ollójára, és az alapján becsülték meg, hogy az állat 2, 5 méter hosszú lehetett.
„A felfedezés azt bizonyítja, hogy 390 millió évvel ezelőtt minden bizonnyal a pókok, rovarok és rákok egyaránt sokkalta nagyobbak voltak ma élő rokonaiknál, sőt nagyobbak még annál is, mint ahogy eddig gondoltuk” – számolt be Simon Braddy, a Bristoli Egyetem paleontológusa. „Egy ideje már tudjuk, hogy léteztek óriási százlábúak, hatalmas skorpiók, csótányok, szitakötők, de csak most láttuk a saját szemünkkel, hogy milyen őrületesek a méreteik”.
„Ezek a skorpiók kannibálok voltak, a nagyobbak megették a kisebbeket. Ez nyilván hozzájárult a testméretek növekedéséhez. Állandó fegyverkezési versenyben álltak egymással” – teszi hozzá a kutatás vezetője.
Braddy és két kutatótársa a Brit Királyi Akadémia folyóiratában tette közzé felfedezését. „Ezek a skorpiók természetes ellenségek híján valószínűleg évmilliókig uralkodó fajoknak számíthattak. Végzetüket a hatalmas méretű halak – fogaikkal és állkapcsukkal – okozhatták” – mondja Jeorg W. Schneider, a Freibergi Bányászati Akadémia tudósa.
Az értékes leletre a tudósok egy németországi kőbányában akadtak, amely egykor sekély vizű, mocsaras folyótorkolat lehetett.
A Eurypterida csoport pontatlanul tengeri skorpióknak nevezett tagjai a földtörténet kambrium és perm időszakaiban éltek. Négy pár lábuk és egy pár – lábakból átalakult – mellső ollójuk volt. Valószínűleg ők az ősei minden ma élő skorpiónak, ráknak, póknak és atkának – így a kullancsoknak is.