Elpusztult az Amazonasba került csukabálna
Ezerháromszáz kilométernyi utat tett meg közel két hét alatt az Amazonason és mellékfolyóin egy eltévedt csukabálna, amely a mentési kísérletek ellenére elpusztult. A tetemre kedden találtak rá.
Az 5 és fél méteres, 12 tonnás csukabálnát (Balaenoptera acutorostrata) múlt héten vették észre az Amazonas Tapajós nevű déli mellékfolyóján, ahol kétszer is partra vetődött.
A biológusoknak és állatorvosoknak vasárnap sikerült megvizsgálniuk az emlőst, amely azonban később elszabadult.
A mentőalakulatok a folyó egy körülhatárolt szakaszán próbálták tartani a bálnát, miközben arra a hajóra vártak, amely visszavitte volna az állatot az óceánhoz.
Hálóval szerették volna levontatni a folyón, de még a háló rögzítése előtt szabadon kellett engedni, mert nyugtalanná vált és félő volt, hogy megsebesíti magát. A tudósok szerint az eltévedt tengeri emlős legalább 15 napja lehetett a folyóban. Mégis bíztak az állat életben maradásában, mert többször bebizonyosodott, hogy egyes bálnák akár két hónapot is képesek az édesvízben tölteni – írja a National Ggeographic News. A vasárnap szem elől veszített állat tetemére kedden bukkantak rá.
A bálna boncolását követően a szakértők azt próbálják kideríteni, hogy mi okozhatta az állat halálát.
A simabálnák közé tartozó törpebálna (Caperea maritima) után a barázdásbálnák közé tartozó csukabálna a második legkisebb sziláscet a világon. A Nemzetközi Bálnavadász Tanács tudományos bizottsága szerint mintegy 184 ezer egyede él az Atlanti-óceán északkeleti és középső részén.