Medúzaraj pusztított el egy lazactelepet
Medúzák özönlötték el az egyetlen észak-írországi lazactelepet, ahol a teljes, halállomány elpusztult a csalánozók szúrásaitól és az invázió okozta stressztől. A medúzák hirtelen felbukkanására a szakértők még nem találtak magyarázatot.
A világító medúzák (Pelagia noctiluca) egy hat négyzetkilométer területű, 10, 5 méter mély lazactelepet „rohamoztak” meg, és mintegy hét óra alatt – szúrásaikkal és a megjelenésükkel okozott stresszel – elpusztították a teljes állományt, közel százezer lazacot.
„Egy tucat alkalmazottunk három hajóról próbálta menteni a lazacok ketreceit, de a medúzák tömeges jelenléte miatt sajnos sikertelenül” – mondta John Russell, a károsult Northern Salmon vállalat vezetője a BBC Newsnak.
A vállalat vesztesége megközelíti a 1, 5 millió eurót.
A vezetőség szerint legalább két évre van szükség a kár megtérüléséhez.
Bár Nagy-Britannia partjainál korábban is előfordult már medúzainvázió, de azok nem világító medúzák voltak.
A medúzák tömeges és hirtelen megjelenésére egyelőre még nem találtak magyarázatot a szakemberek. Az viszont biztos, hogy nem támadásról van szó, hiszen ezek az állatok nem halakkal, hanem elsősorban planktonnal táplálkoznak. Valószínűleg az áramlás a haltelepre sodorta őket, így véletlenül következett be a baleset.
A világító medúzák eddig leginkább a turisták által látogatott földközi-tengeri strandokon okoztak problémát. Tömeges megjelenésüket az északi hüvösebb vizekben egyes tudósok a klímaváltozással hozzák összefüggésbe.
Mások szerint egyszerűbb ok állhat a jelenség hátterében. Ulrich Sommer, a németországi Kielben lévő IFM-Geomar kutatója a Spiegel Onlinenak elmondta, hogy valójában nincs elég információ a medúzarajok mozgásáról, legfőbb előfordulási helyeikről. A Földközi-tengeren a turizmus miatt fellépő ember-medúza konfliktus eddig elsősorban erre a területre irányította a figyelmet, de ez még nem jelenti azt, hogy máshol ne fordultak volna elő eddig is nagyobb számban.
Kapcsolódó cikkeink: